Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Трендовите се примамливи и може да ве заведат, дури и ако не ви одговараат. Хеланките, ниските потпетици и некои фустани може да ја уништат вашата фигура и да ги прикажат нозете во многу лошо светло. Но, сè уште можете да ги следите трендовите ако се придржувате до овие едноставни совети.

1. Ако имате многу тенки нозе

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Многу жени сонуваат да имаат тенки нозе, но понекогаш треба да постои рамнотежа помеѓу горниот и долниот дел од телото. Овие совети ќе ви помогнат како да изгледате поубаво ако сакате да ги покажете вашите нозе:

 • Избегнувајте чевли со дебела платформа затоа што тие може да изгледаат премногу масивно на вас.
 • Изберете заоблени потпетици бидејќи потпетиците со шпиц може да ги направат вашите нозе да изгледаат премногу остри.
 • Здолништата и фустаните со должина до колената се идеални за вас.
 • Изберете облека што ќе создаде илузија на облини, како пеплум фустани или здолништа со набори и џебови. Тие ќе ви дадат дополнителен волумен околу пределот на колковите.
 • Здолништата и фустаните со А-крој се, исто така, добри за вашиот облик на нозете.

2. Ако имате остри колена или нозе што се премногу бледи или со лузни

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Постојат детали што е подобро да ги сокриете бидејќи тие можат да го одвлечат вниманието од вашиот целосен изглед. Такви се острите колена, бледите нозе и лузните. Хулахопките може да ви помогнат во тоа, но во текот на летото, тие не се добра опција. Наместо тоа, можете да ги искористите овие совети:

 • Здолништето треба да ги покрие вашите колена.
 • Носете раскроени здолништа и фустани.
 • Избегнувајте кратки здолништа и фустани со многу детали.
 • Избегнувајте темна боја на чевли ако нозете ви се премногу бледи.

3. Ако сакате вашите нозе да изгледаат подолги

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Потпетиците се најдоброто решение ако сакате да изгледате повисоко, но понекогаш не е практично да ги носите секој ден. Овие неколку опции можат да ви помогнат да изгледате повисоко без да носите високи потпетици.

 • Избегнувајте темни чизми до глужд бидејќи вашите нозете ќе изгледаат пократки.
 • Ако носите здолниште или фустан без хулахопки, одберете чевли во кремова боја за вашите нозе да изгледаат подолги.
 • Ако носите хулахопки, изберете чевли во иста боја.
 • Носете здолништа и панталони со висок струк.
 • Избегнувајте долги парчиња облека на горниот дел од телото.
 • Капри панталоните и панталоните пикнати во чизмите ќе направат вашите нозе да изгледаат пократки, па затоа носете подолги панталони.

4. Ако имате големи нозе и глуждови

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Големите нозе и глуждови не се проблем ако знаете како да се облечете и која облека да ја избегнувате:

 • Не обидувајте се да го нагласите овој дел од телото и не носете чевли со ленти или со ремчиња околу глуждовите. Чевлите со ремче на задната страна од ногата ќе изгледаат многу подобро.
 • Чевлите со шпиц визуелно ги издолжуваат нозете.
 • Тесните здолништа можат да ја истакнат големината на долниот дел на нозете. Наместо тоа, носете здолништа и фустани со А-крој.
 • Носете темни бои под половината и светли бои на горниот дел од телото.
 • Избегнувајте рамни чевли и носете потпетици со средна големина.

5. Ако имате закривени нозе

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Закривените нозе можете да ги сокриете со комбинирање соодветни бои и форми на облеката:

 • Не носете многу тесни панталони. Наместо тоа, облечете долги и широки панталони.
 • Избегнувајте тесни здолништа со должина до колената. Здолништата со должина под колената и долгите широки здолништа се многу подобра опција.
 • Носете панталони во монохроматски бои наместо со принт. Чевлите и панталоните треба да бидат во иста боја.

Бонус: Совети за секој облик на нозе

Каква облека треба да изберете според обликот на вашите нозе?

Едноставните бои се добро решение за секого. Тие даваат илузија на висина. Ако сакате да покриете какви било несакани детали, не носете парчиња облека со принтови. На пример, точките може да ги направат вашите нозе да изгледаат подебели.

Погледнете како да го скриете вишокот килограми со помош на овие бои.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар