Како да започнете од нула за да ги остварите своите соништа?

Како да започнете од нула за да ги остварите своите соништа?

Речиси секој човек барем еднаш во животот имал идеја да започне од нула и да не ги прави истите грешки повторно. Како е можно тоа?

Како да започнете од нула за да ги остварите своите соништа?

За почеток, треба да се разберете себеси. Еве 6 прашања на кои секој што сака да започне од нула треба да одговори:

1. Што навистина сакам?

За жал, со текот на времето, многумина од нас престануваат да ги слушаат сопствените желби. Јавното мислење, родителските совети и влијанието на средината нè принудуваат да се откажеме од нашите вистински желби во корист на она што повеќе ветува. На пример, цел живот сонувате да живеете во мала куќа во планина и да пишувате. Но, под влијание на јавното мислење, одлучивте дека ова е премногу далеку од вистинскиот животен сон. Се преселивте во бучна метропола и почнавте да работите како сметководител, бидејќи тоа е профитабилно и престижно. И тогаш одеднаш сфаќате дека не одите по својот пат и дека не го живеете својот живот.

2. Што сакам да правам?

Можеби како дете сакавте да цртате и сонувавте да станете уметник. Родителите, пак, ве убедија дека тоа е глупава идеја бидејќи нема да заработите пари и затоа треба да изберете професија која се плаќа повеќе. Ова е еден пример за тоа колку лесно се откажуваме од нашите вистински желби и го следиме мислењето на другите.

3. Кои се моите таленти?

За жал, многу луѓе го поврзуваат зборот „талент“ со познати личности кои станале познати во едно поле: Пушкин, Моцарт или Чарли Чаплин. Всушност, секој има таленти без исклучок. Важно е само да ги земете предвид навреме.

4. Кој е мојот живот од соништата?

Визуелизирајте го вашиот идеален ден во детали. Размислете што ќе правите од утро до вечер, со кого ќе комуницирате, каде и колку ќе работите. За некои од вас, совршен ден е автомобил со личен возач, важни деловни преговори, успешни работни места и напорен распоред. За некои е зора на морскиот брег, шолја кафе и работа пред компјутер додека го слушате звукот на брановите.

5. Како можам да заработам?

Сега кога ја имате целата листа на „Сакам“ и „Можам“, направете анализа. Поврзете ги вашите цели, желби, интереси и таленти заедно. Размислете како можете да заработите пари од ова. Да претпоставиме дека сакате да комуницирате со луѓе и да им давате совети. Пријателите и познаниците го забележуваат вашиот одличен вкус за облека и вродено чувство за стил. Вашиот идеален ден е лична канцеларија, слободен распоред за работа и доволно време за семејството. Во овој случај, вашата идеална професија би била моден блогер или личен стилист.

6. Што можам да направам сега?

Напишете листа со конкретни акции, или уште подобро, направете го целиот план чекор по чекор. За да започнете одново и да успеете на ново поле, треба да стекнете нови знаења и вештини. Ако сакате да започнете сопствен бизнис, размислете каде ќе ги најдете првите клиенти и како ќе започнете со продажба. По планирањето, преземете акција. Запомнете дека никогаш не е доцна да се започне одново. Најважно е да се движите во вистинската насока.

Откако ги прочитавте овие совети, можеби ќе сакате да прочитате и како да престанете да се споредувате со другите.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар