Дали клучот за среќата се наоѓа во овие три бројки?

Веќе ги знаете сите вежби за одржување на интелигенцијата и меморијата во топ форма, но дали знаевте дека тајната за долг и среќен живот може да лежи во броевите 5, 3 и 1? Истражувањата покажаа дека со само неколку минутна внимателна медитација и благодарност дневно, можете да ја зголемите енергијата, да го намалите стресот и да ја поправите можноста за донесување брзи и одлучни одлуки. Во продолжение прочитајте што треба да направите за да ја искористите моќта на овие три магични броја.

1-dali-e-vozmozhno-kluchot-na-srekjata-da-lezhi-vo-ovie-tri-broja-www.kafepauza.mk_

Медитирајте 5 минути секое утро

Студиите докажаа дека доволна е 5-минутна тивка и опуштена медитација за да го зголемите протокот на енергијата, да го намалите стресот и да го поправите вашето внимание. Не знаете од каде да почнете? Ви предлагаме да симнете некоја апликација за медитирање на вашиот мобилен телефон и да ги следете упатствата.

Направате листа од 3 добри работи кои ви се случиле во текот на денот

Ова може да биде што било – добивте комплимент од шефот, изедовте супер ручек, го сретнавте вашиот стар пријател… Позитивните аспекти од вашиот живот ве прават свесни за сето она што го имате и на што треба да бидете благодарни.

Правете по 1 љубезен чин секојдневно

Почестете го вашиот колега од работа со кафе или напишете ѝ „Те сакам“ на вашата сестра. Не мора да глумите мајка Тереза за да измамите насмевка на нечие лице.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар