10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

Големите градови имаат и големи предности. Многумина сакаат да живеат таму затоа што сметаат дека имаат поголеми шанси за работа, а и за усовршување на самите себе. Но, од друга страна пак, оние кои живеат во малите градови имаат почувствувано друг вид придобивки кои од многу аспекти ги прават среќни. Погледнете кои се најдобрите причини кои покажуваат зошто животот е поубав во помалите градови.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

10. Во нив има помалку криминал

Живеењето во мал град значи дека личностите се соочуваат со помалку криминал. Не треба да се сфати дека тој воопшто не постои, но во нив помала е веројатноста личноста да биде жртва на некое кривично дело.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

9. Не постои сообраќаен метеж

Малите градови значат насочување кон пократки релации, а притоа е избегнат и сообраќајниот метеж. Тука најчесто луѓето не се обраќаат нервозно, затоа што најверојатно го знаат возачот зад воланот.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

8. Постојат поголеми можности за вклучување во општината

Во помалите градови, во споредба со големите, луѓето имаат поголеми можности да станат градоначалници или пак да имаат некоја друга улога во општината.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

7. Поврзувањето со непознати луѓе е многу полесно

Дури и да сте на другиот крај на светот, кога ќе запознаете некој кој знае каде се наоѓа вашиот град или пак кој веќе некогаш бил таму, вие одеднаш станувате пријатели. Дури и кога запознавате нова личност во вашиот роден град, вие веќе имате нешто заедничко со самото тоа што живеете во исто, мало место.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

6. Загадувањето е помало

Во помалите градови нема многу сообраќаен метеж, па со тоа е намалена и веројатноста за загадување на воздухот.

10 причини зошто животот е поубав во помалите градови

Погледнете уште придобивки кои ги нудат помалите градови, на наредната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

  1. Добрила Николиќ Reply

    Кафе Пауза ми е на букмарк и е прво нешто што читам со моето кафе наутро… Интересни содржини секогаш, нови информации понекогаш… лично најчитани ми се постовите за кафе (нели дека си го сакам моето кафе во било која форма и боја :))) Интересен пост имаш за маливе градовиве, секоја чест ако е плод на лично искуство што си го имала додека си шетала по сад, пошто сток фотките се претежно од таму… Еве мој предлог за некој твој нареден пост – нека биде тоа статија за малите градови во мкд и не мора да наведеш 10 причини зошто животот е поубав во помалите градови, наведи 5… повеќе од доволно 😉
    Останувам Ваша најверна читателка и понатаму…

    П.С. некојпат содржината е поважна од лајкот.

    wont you agree???

Остави коментар