шеќер | Кафе пауза

Зошто треба почесто да консумирате мед?

Прочитајте зошто експертите препорачуваат да го замените шеќерот со мед!

Како да ја контролирате потребата за шеќер?

Добро ни е познат фактот дека шеќерот предизвикува неверојатна зависност за што се одговорни одредени хормонски, емоционални и физиолошки причини...

Кои 4 намирници лошо влијаат врз женските хормони?

Дали знаевте дека храната може да има огромна улога врз воспоставувањето хормонална рамнотежа во организмот?

7 знаци дека вашето тело не толерира шеќер

Луѓето честопати не успеваат да ги препознаат симптомите на нетолеранција на јаглехидрати и може погрешно да ги дијагностицираат како знаци на други здравствени проблеми.

Ако активно тренирате, шеќерот е задолжителен во вашата исхрана

Едноставни јаглехидрати кои брзо се варат се наоѓаат во разновидна храна, вклучувајќи житарици, леб, но и слатки.

Во кои ситуации шеќерот е повеќе од добредојден?

Можеби сте го намалиле внесот на шеќер или целосно сте се откажале, но не го исфрлајте од домаќинството бидејќи можете да го користите на многу начини.

11 чудни знаци со кои телото ви вели дека не толерира шеќер

Многу од луѓето додаваат шеќер во кафето или јадат торта и се чувствуваат супер. Но има луѓе кои не го толерираат шеќерот и се чувствуваат лошо веднаш откако го консумираат.

Исфрлете го шеќерот од исхраната на еден месец: Ова се промените кои ќе ги забележите!

Исфрлувањето на шеќерот од секојдневната исхрана може да биде голем предизвик, дури и за оние најодлучните.

Дали знаевте дека може да дојде до предозирање со овошје?

Дали премногу овошје може да биде нездраво?

Дијабетесот не мора да значи откажување од слатките: Со што можете да го замените шеќерот?

Постојат неколку видови дијабетес, а кај секој од нив, шеќерот е забранета состојка па веднаш се исфрла од храната на дијабетичарите.

Шеќерот е вистински убиец, а вежбањето не е доволно за да се справите со него

Науката одново и одново докажува дека она што го јадеме има поголемо влијание на нашата тежина и нашето здравје за разлика од вежбањето.

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Обично ја примаме дневната доза шеќер преку безалкохолни пијалаци. Сепак, тие не се секогаш најдобриот избор за нашето тело.