Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Докажано е дека јаглехидратите го подобруваат атлетскиот перформанс и издржливоста. Токму поради ова можете да најдете разни енергетски пијалаци, ужини и шејкови во теретаните и спортските продавници. Но што ако сите нив ги замените со вода со шеќер? Обично ја примаме дневната доза шеќер преку безалкохолни пијалаци. Сепак, тие не се секогаш најдобриот избор за нашето тело.

Водата со шеќер ви дава енергија

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Повеќето луѓе знаат дека премногу шеќер е лошо за здравјето. Иако е вистина дека нутриционистите препорачуваат само 10% од калориите да бидат од шеќери, понекогаш телото има потреба од повеќе енергија.

 • Кога консумирате вода со шеќер, телото ги апсорбира молекулите на шеќерот во крвта и ги носи до клетките каде што се претвораат во енергија.
 • Сахарозата, молекулот кој се наоѓа во шеќерот купен од продавница, се апсорбира многу побрзо од другите видови шеќер.
 • Истражувањата покажале дека релативно едноставните состојки на водата со шеќер можат да бидат подобар извор на енергија од засладените пијалаци.

Од што е направена водата со шеќер?

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

За подготовка доволно е само да ставите една лажица шеќер во чаша вода. Сепак, шеќерот што го користиме дома се разликува од оној во засладените пијалаци.

 • Водата со шеќер содржи сахароза, додека засладените пијалаци содржат гликоза во комбинација со други шеќери – фруктоза, сируп од пченка и слично.
 • Сахароза е дисахарид составен од 2 молекули на шеќер – гликоза и фруктоза.

Неодамнешно истражување покажало дека начинот на кој телото ја користи сахарозата е подобар и поефикасен од другите молекули на шеќер.

Зошто водата со шеќер е подобра од другите засладени пијалаци?

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Иако изгледа дека овошните сокови, енергетските пијалаци и витаминската вода ги имаат истите основни состојки, ова не е вистина. Постои значајна разлика помеѓу овие продукти.

 • Купечките засладени пијалаци содржат и други состојки како кофеин, подобрувачи на вкус и бои.
 • Засладените пијалаци, особено енергетските, се скапи додека водата со шеќер е евтина и лесна за правење.
 • Енергетските и овошни пијалаци со гликоза можат да предизвикаат непријатност во стомакот, додека водата со шеќер лесно се дигестира.

Зошто атлетичарите одбираат вода со шеќер?

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Водата со шеќер има уште повеќе придобивки за луѓето кои тренираат редовно или професионално.

 • Додека сите јаглехидрати помагаат во обновувањето на енергијата за време на вежбање, разликата е брзината со која се обновува енергијата.
 • Многу спортски пијалаци содржат комбинации со гликоза кои предизвикуваат мачнина.
 • Научниците откриле дека атлетичарите кои консумираат вода со шеќер искусиле побрзо закрепнување за разлика од оние кои консумирале енергетски пијалаци.

Па, ако трчате маратон или сакате да се чувствувате подобро, најдобро е да ги замените купечките пијалаци со домашно направена вода со шеќер.

Кога е најдобро да се консумира вода со шеќер?

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Постојат ситуации во кои не само што е здраво, туку и неопходно да го зголемите внесот на јаглехидрати:

 • Пред, за време на и по вежбање.
 • За време на интензивна физичка активност како планинарење, возење велосипед и слично.
 • Кога поминал долг период помеѓу 2 оброка.
 • Кога ви е потребно брзо подигање на енергијата без храна.

Препорачан внес на вода со шеќер

Што ќе се случи со вашето тело ако пиете вода со шеќер?

Водата со шеќер, како и сите слатки нешта, треба да се консумира умерено.

 • За вежби со издржливост, како возење велосипед, најдобро е да консумирате 7 лажици шеќер на час. Се препорачува да измешате околу 1,5 лажица шеќер со 1 чаша вода.
 • За помалку интензивен тренинг, намалете го количеството за половина.
 • Ако не вежбате и само сакате зголемување на нивото на енергија, не консумирајте повеќе од 2 лажици шеќер во чаша вода.

Погледнете ги и митовите за шеќерот во кои треба да престанете да верувате.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар