Ако активно тренирате, шеќерот е задолжителен во вашата исхрана

Ако активно тренирате, шеќерот е задолжителен во вашата исхрана

На луѓето кои редовно вежбаат им требаат јаглехидрати како гориво за тренинг и да им помогнат да се опорават по вежбање.

Ако активно тренирате, шеќерот е задолжителен во вашата исхрана

Житарките, овошјето и зеленчукот генерално треба да бидат ваш избор и доколку вежбате, шеќерот е задолжителен, односно јаглехидрати кои се варат побрзо за најдобар ефект, но и одмор. Едноставни јаглехидрати кои брзо се варат се наоѓаат во разновидна храна, вклучувајќи житарици, леб, но и слатки. Тие брзо се трансформираат во гликоза, по што телото ги третира сите јаглехидрати исто, без оглед што јадете. Во секој случај, ако вежбате, шеќерот се смета за задолжителен елемент во исхраната.

Сепак, многу е важно да не претерувате. Американски експерти изјавија дека, ако тренираат активно, на мажите им е дозволено до 36 грама на ден, што е 26 гумени бонбони во форма на мече или еден ред калорична чоколада. Значи, шеќерот е задолжителен, но во одредена доза. Ако тренирате до 90 минути, треба да земате слатки после тренинг, кога телото користи шеќер за да ги врати резервите на јаглехидрати. За време на напорен тренинг, телото користи и гликоза и гликоген, чие надополнување е потребно веднаш по завршувањето на вежбата, а тоа е можно со едноставни шеќери.

Важно е да се разјасни дека кога ќе го изложите телото на физички напор, мускулното ткиво се распаѓа, што е добро затоа што е проследено со закрепнување, а потоа и раст на мускулите. Консумирање едноставни јаглехидрати, или одредена количина шеќер во вистинско време, може да ви помогне да ја постигнете оваа цел доколку тренирате.

Тркачи и велосипедисти треба да носат лесно преносливи слатки со себе и да ги јадат додека вежбаат, а не по активноста. За време на подолги тренинзи, им требаат најмалку 30 грама јаглехидрати на час за да имаат доволно шеќер за нивното тело.

Општите концепти се исти за спортистите на издржливост, но потребите се малку поинакви. Имено, колку подолги тренинзи со висок интензитет се прават, толку е поголема веројатноста дека ќе се користат сите резерви на енергија, така што шеќерот е навистина задолжителен во овој случај.

Што може да се случи со вашето тело ако престанете да јадете мрснотии?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар