Вежба за елиминирање на стресот и опуштање

За намалување на стресот се доволни десетина минути во кои нема да правите ништо. Но, исто така може да отидете на кафе со пријателката, или на бокс за да ја исфрлите негативната енергија.

Дали е време да ја смениме нашата перспектива во врска со стресот и анксиозноста?

Дали сте на мисија да ги елиминирате стресот и анксиозноста од вашиот живот? Ако вашиот одговор е „да“, тогаш не сте единствени.

Како да го намалите прекумерното потење на природен начин?

Здебеленост. Акни. Првут. Настинка. Сите овие вообичаени проблеми имаат нешто заедничко - тие се видливи и засрамувачки.

4 знаци на предупредување дека го запоставувате вашето здравје

Здравјето е скапоцено и многу е подобро кога би знаеле да го сочуваме.

Бои во домот со кои ќе се ослободите од негативната енергија

Бојата може да биде прекрасна алатка за претворање на вашиот дом во помалку стресна и посмирувачка околина.

6 хороскопски знаци кои се родени постојано да се грижат

Разбирливо е кога некој сака да биде добар во сė, но многу често желбата за перфекција носи исцрпливост, поготово кога нашиот мозок стане уморен од претерана грижа.

8 очигледни знаци дека сте на работ на нервен слом!

Не дозволувајте животот да ве скрши, побарајте помош навреме…
Датум: 10 јул 2019
, Автор:

Данците се најсреќниот народ на светот, а еве како тие се носат со стресот

Данците се меѓу најсреќните народи на светот, а во данскиот јазик има неколку зборови кои го опишуваат нивниот концепт на среќа.

Будењето рано значи дека вашиот стрес достигнал критична точка

Доколку сте се разбудиле рано наутро и веднаш сте се чувствувале будно и анксиозно, можеби вашиот стрес ја достигнал критичната точка.

Пијалак без кофеин што ќе ви помогне да се ослободите од нервозата и стресот

Денес чаевите неретко се на база на зелен и црн чај коишто содржат кофеин, кој пак не е баш најпогоден за стресот.

Како да станете отпорни на стресот и да ги зачувате вашите мир и здравје?

Наместо да им дозволите на овие ситуации да владеат со вас и да ве полудат, постојат неколку стратегии со кои ќе реагирате на стресот без негативни последици.