Како се справувате со стресните ситуации? Откријте со помош на овој тест!

Како се справувате со стресните ситуации? Откријте со помош на овој тест!

Како реагирате на непредвидени ситуации? Дали сте во паника? Или, напротив, полни сте со одлучност за да ја истерате работата докрај? Неуспехот е составен дел од сечиј живот, и затоа е важно секој човек да научи како да се справува со него. Процесот на надминување на неуспехот игра важна улога во личниот раст и развој.

Како се справувате со стресните ситуации? Откријте со помош на овој тест!

Овој тест на личноста може да открие како се справувате со непредвидени и неочекувани ситуации. Треба само да ја погледнете сликата и да одговорите кое животно прво го забележавте:

 • Лисица

  Ако сте виделе лисица, тоа значи дека имате тенденција да бегате од неочекуваното. Кога ситуацијата не се развива како што очекувавте, доживувате стрес. Чувството на непријатност е толку силно што ве исфрла од контрола и ви го отежнува јасното размислување. Проблемот изгледа непремостлив. Се чувствувате безнадежно и целосно беспомошно, а ова во голема мера влијае на вашето расположение. Брзо станувате раздразливи и лути на сè и ја проектирате целата своја фрустрација врз другите.

  Ова често создава напната атмосфера и дома и на работа. Многу ви е тешко да управувате со емоциите кога сте под стрес. Вашите зборови ги надминуваат вашите мисли, понекогаш повредувајќи ги луѓето за кои се грижите.

  Кога ќе почувствувате дека стресот преовладува, најдобро е да паузирате неколку минути. Вдишете длабоко за да ги смирите нервите. Понекогаш на мозокот му недостасува кислород, што го блокира размислувањето.

  Подеднакво е важно да запомните дека не сте сами. Околу вас има луѓе кои се подготвени да ве поддржат и да ви понудат помош. Не треба сами да го носите товарот на тешкотиите. Згора на тоа, кога ќе го споделите со другите, веднаш ќе се чувствувате многу подобро. Секој предизвик што ќе го надминете ќе ви помогне да растете и да се развивате. Не заборавајте дека е потребно време за да научите како подобро да управувате со стресот и анксиозноста.

 • Лебед

  Ако лебедот ви го привлече вниманието, тоа значи дека сте научиле да останете смирени и за време на стресните ситуации. Чувствувате дека нема смисла да експлодирате или да паничите. Одржувате непоколеблив став, без оглед на притисоците кои животот ви ги фрла, и на професионален и на личен план. Ако треба да се справите со професионални проблеми, обидете се да направите чекор назад.

  Ја анализирате ситуацијата и ги мерите добрите и лошите страни на секоја одлука. Вие сте природно ладнокрвни и вашите колеги уживаат да работат со вас. Ова не е изненадувачки, бидејќи вие не само што сте мирна личност, туку и имате одговор за сè. Сè што треба да направите е да си дадете време што ви треба за размислување и идеите ќе почнат да ви течат во главата.

  Важно е да покажете дека сте многу организирана личност. Тоа значи дека секогаш имате план Б. Никогаш не ви недостасуваат предлози и иновативни идеи за подобрување на вашата работа. Кога станува збор за вашите меѓучовечки односи, се чини дека секогаш сте доверливи. Вие сте многу добри во решавањето на проблемите, вклучувајќи ги и проблемите на вашите најблиски.

  Отворени сте за сите можни понуди и сите ги анализирате пред да донесете одлука. Како добар лидер, не се чувствувате загрозени од другите. Напротив, верувате дека секој треба да го направи своето за успехот да биде посигурен.

Доколку се забавувавте со овој тест, можеби ќе сакате да направите и друг за да откриете кој е вашиот најголем животен предизвик.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар