ПМС | Кафе пауза

Дали знаете што е менструална настинка?

Кога ПМС се комбинира со воспалено грло, треска, болки во мускулите и кивање, ќе добиете три дена пекол наречен менструална треска.

Естроген – главниот виновник за неиздржливите главоболки за време на ПМС

Без разлика дали станува збор за грчеви во стомакот, нагли промени на расположението, неконтролирана потреба за слатки или мачни главоболки, периодот на ПМС е дефинитивно најомразениот во месецот.

Период на големи промени: Вака се менува менструацијата кога жените ќе наполнат 40 години!

Нашето тело се соочува со хормонални промени и што побрзо се помириме со тоа, толку повеќе ќе си го олесниме себеси животот во 40-тите години.
Датум: 11 сеп 2019
, Автор:

Девојки, дали знаевте дека ова е причината за зголеменото потење?

Покрај вообичаените симптоми на ПМС, постои еден симптом за кој многу малку жени слушнале и го поврзале со него.

7 главни разлики помеѓу рана бременост и ПМС

Симптомите кои најчесто ги поврзуваме со ПМС се доста слични на симптомите кои се јавуваат во текот на раната бременост. Која е разликата помеѓу нив?

5 менструални проблеми кои не смеете да ги игнорирате

Доколку забележувате кој било од следниве симптоми, не чекајте и веднаш посетете го вашиот гинеколог.

50 нешта кои можат да расплачат возрасна жена за време на нејзиниот ПМС

Овие ситници не изгледаат толку безначајно за жена која поминува низ ПМС...

10 изненадувачки знаци кои укажуваат на ПМС

ПМС-от не вклучува само промени на расположението, надуеност и грчеви. Погледнете ги наредниве 10 симптоми кои укажуваат на доаѓањето на вашиот циклус, а за кои можеби никогаш досега не сте чуле...