5 природни начини полесно да се справите со тешкиот ПМС

5 природни начини полесно да се справите со тешкиот ПМС

Секоја жена имала барем еден период од нејзиниот живот во кој страдала од сериозен ПМС. За некои жени тој дури е и секојдневие. Но, не грижете се. Постојат неколку природни начини на кои можете да си го олесните овој дел од месецот и да бидете многу порелаксирани и посмирени. Еве како да го постигнете тоа…

5 природни начини полесно да се справите со тешкиот ПМС

1. Чоколадото решава сè

Чоколадото е одговор за секој проблем. Тоа е клучот до сечие женско срце. Кога имате тежок ПМС, тогаш ова благо задоволство е најдобриот начин да се справите со него. Бидејќи чоколадото создава ендорфини, вие брзо ќе почнете да чувствувате пријатно чувство и среќа. Доколку ги прашате, голем број жени би ви рекле дека чоколадото е како лек за женската душа. Пробајте, нема да зажалите.

2. Направете филмски маратон

Не постои ништо поудобно од лежење во топол кревет со само една намера: филмски маратон. Не постои жена која не ужива додека ги гледа нејзиниот омилени ликови од малите екрани како се справуваат со секојдневните потешкотии кои животот им ги приредува. Без разлика дали станува збор за филм, или пак за ТВ серија или документарец, вие многу брзо ќе заборавите на вашиот ПМС и ќе го подобрите вашето расположение.

3. Направете пенлива бања

Претворете го вашиот тоалет во топол спа центар. Запалете свеќи со мирис на ванила, пуштете тивка амбиентална музика и наполнете ја кадата со топла вода и масло од лаванда. Ова масло е познато по своите моќи да лечи мигрени и да ја намали анксиозноста, па дури и да го намали високиот крвен притисок. Неверојатно, се согласувате? Но, тоа не е сè. Маслото од лаванда помага и при грчеви, умор и гадење – совршено за вашиот тежок ПМС.

4. Стоплете се со чај

Чајот од цимет е искуство кое може целосно да ви го промени животот. Циметот содржи состојки кои ги намалуваат симптомите на менструалните грчеви и може целосно да ви го намали вашиот ПМС. Можете сами да си направите чај од цимет така што ќе земете една лажичка цимет во прав или едно стапче цимет. Сместете го во шолја и додадете му зовриена вода. Мешајте добро околу 10 минути. Потоа додадете му кесичка чај и мешајте уште 2 до 3 минути. Можете да го засладите со мед или кафеав шеќер.

5. Секогаш имајте банани на дофат

Бананите се богати со витамин Б6 и калиум, па токму затоа и можат многу да ви помогнат со тешкиот ПМС. Створете навика секојдневно да јадете по една банана. Бидете креативни и мешајте ги со јогурт, додадете ги во мусли или исечкајте ги како салата. Исто така можете да направите и вкусно смуди од банани и да го започнете денот со него.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар