вселена | Кафе пауза

Само во Источна Европа: Гратче чија тиркизна, дрвена црква ве води кон вселената

Дали некогаш сте си помислиле дека наместо вообичаените икони, фрескоживопис и олтар, внатрешноста на една црква може да крие други мистерии? И тоа вселенски! Проверете за каков музеј-црква станува збор!

Фотографии со кои ќе ја почувствувате магијата на ѕвезденото небо

Уживајте во најдобрите фотографии направени од професионални фотографи кои обожаваат да го истражуваат светот од нова перспектива.

Забележани се необични радио сигнали од галаксија оддалечена 1,5 милијарди светлосни години

Научниците изјавиле дека забележале повторувачки и навидум необични радио сигнали од длабочината на вселената.

25 факти за вселената што астронаутите сакаат да ги знаете

Не е тајна дека астронаутите имаат неверојатен живот и искусуваат работи што не ги пробал никој друг.

25 одвратни факти за вселенското патување на кои сигурно не сте помислиле

Вселената не е толку гламурозна како што изгледа...

Би ноќевале ли во хотел на 320 километри над Земјата?

За неколку години луѓето ќе имаат можност туристички да ја посетат вселената, но дали сите ќе имаат прилика да го реализираат тоа?

Најдобрите фотографии од телескопот Хабл

Со цел да научи повеќе за вселената, на 24-ти април 1990-та година, НАСА го лансира телескопот Хабл. Оттогаш тој има испратено над милион фотографии.

25 бизарни работи во вселената што не можат да бидат објаснети

Иако човештвото ги гледа ѕвездите уште од древни времиња, дури неодамна успеавме да направиме некој чекор напред во разбирањето на вселената.

Сега можете да истражувате други месечини и планети со Google Maps

Ако имате желба да ја истражувате вселената, имаме добри вести за вас.

Првите подвизи во вселенското патување и истражување

Со лансирањето на Спутник во 1957 започнала модерната вселенска ера. Од историското слетување на месечината, изведени се уште многу неверојатни вселенски подвизи, а сигурно ќе сведочиме на уште повеќе.

6 најчудни работи кои се откриени во вселената

Навистина е лесно да помислите дека вселената е здодевна.