благосостојба | Кафе пауза

Кои се здравствените придобивки од танцувањето?

Дали некогаш сте забележале како танцувањето може да направи да се чувствувате поживи? Прочитајте за трансформативната моќ на танцот!

Како функционира мотивацијата која произлегува од стравот?

Иако мотивацијата заснована на страв може да има краткорочни позитивни резултати, сепак таа може да има и долгорочни штетни ефекти врз вашата благосостојба!

Од кои работи нè лишува недостатокот на самодоверба?

Кои се негативните ефекти на ниската самодоверба?

Како да престанете да се стремите кон совршенството?

Совршенството може понекогаш негативно да влијае врз вашата благосостојба!

Научниците откриле дека чувството на благодарност го подобрува менталното здравје

Чувството на благодарност е корисно за умот исто толку колку што и вежбањето е корисно за телото.

Дали е возможно да имате премногу слободно време?

Доколку би имале можност самите да одлучите колку слободно време ќе имате, колку часа би траело тоа? И дали доколку имате повеќе слободно време би биле посреќни?

„Brave New World“ е нова серија што овие денови не можеме да престанеме да ја гледаме

Замислете си за момент свет во кој нема проблеми и каде сите околу вас се задоволни од своите животи...

Ако сакате среќен брак, мора да го имате ова цвеќе во вашиот двор: Симбол на мирот, здравјето и благосостојбата

Без разлика дали е свежо набран или само мотив на садовите или на постелнината, божурот дава допир на софистицираност во секој ентериер.

10-те најмирољубиви нации во светот

Иако многумина би рекле дека светот, од ден на ден, е се поборбен и побунтовен, овие 10 држави се истакнуваат токму по отсуството на агресија.

Пронајдете го внатрешниот мир според вашиот хороскопски знак

Според астрологијата, задоволството и духовниот мир можат да се пронајдат врз основа на вашите особини.
Датум: 03 мар 2016

Зен приказни: Што е вистинска благосостојба?

Потрудете се да ја извлечете најдобрата поука од овие зен приказни, кои со сигурност нема да ве остават рамнодушни.
12