Трикови и совети од професионални балерини за совршена линија

Трикови и совети од професионални балерини за совршена линија

Светот на класичниот балет има многу стандарди и строги правила. Дури постои и посебна формула за пресметување на тежината на балерините, која не смее да биде повеќе од 50 килограми. Од ова можеме да заклучиме дека на балерините им е многу важно да бидат во форма. Овие правила може да бидат премногу строги за во реалниот живот. Но, навиките за јадење на балерините сепак не се толку ригорозни. Погледнете некои од нивните совети и трикови.

1. Разредувајте ги пијалаците

(1)trikovi-i-soveti-od-profesionalni-balerini-za-sovrshena-linija-kafepauza.mk

Обидете се да ги разредите омилените пијалаци, како на пример млекото, со вода. 1 коцка мраз за 1 чаша од пијалакот. Овој едноставен трик ќе ги намали калориите на пијалакот и нема да се чувствувате подуено.

2. Не се откажувајте од омилената храна

(2)trikovi-i-soveti-od-profesionalni-balerini-za-sovrshena-linija-kafepauza.mk

Покрај тоа што ќе се обидувате да јадете помалку брза храна, можете да се обидите да ја замените со поздрава варијанта. На пример, ако сакате да јадете хамбургер, јадете го со салата, а не со помфрит.

3. Одбирајте оброци од кинеска и јапонска кујна

(3)trikovi-i-soveti-od-profesionalni-balerini-za-sovrshena-linija-kafepauza.mk

Овие оброци не содржат многу масти и презервативи бидејќи секогаш се подготвени со свежи состојки – зеленчук, печурки, морски плодови, алги и месо. Јадењето на овие оброци со стапчиња е многу поефикасно за одржување на линијата бидејќи ќе се чувствувате сити побрзо.

4. Постојат правила за пиење вода

(4)trikovi-i-soveti-od-profesionalni-balerini-za-sovrshena-linija-kafepauza.mk

Секој знае дека е потребно да испие околу 1,5 литри вода дневно. Но треба да го имате на ум и правилното време за пиење вода. Балерините не пијат вода додека јадат или веднаш по оброкот. Водата може да ја попречи нормалната дигестија на храната.

5. Направете ги порциите помали

(5)trikovi-i-soveti-od-profesionalni-balerini-za-sovrshena-linija-kafepauza.mk

Овој трик е многу едноставен, ќе изедете половина од вообичаената количина без да променувате друго нешто. За да се навикнете на оваа промена, купете нови садови. На пример, заменете ја чинијата со поголема шолја.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар