Корисни совети: Што да правите доколку падне лифтот во кој се наоѓате?

За жал, никој на овој свет не може да биде целосно безбеден. Сепак, она што секој може да го направи е да се запознае со тоа како треба да реагира кога ќе се соочи со одредена животна опасност. Всушност, навремената акција во таква ситуација би можела да го спаси не само вашиот живот, туку и животот на оние околу вас. Научниците и инженерите даваат неколку препораки околу тоа што треба, а што не треба да правите доколку падне лифтот во кој се наоѓате. Погледнете ги нивните совети.

Корисни совети: Што да правите доколку падне лифтот во кој се наоѓате?

1. Не обидувајте се да скокате кога лифтот одеднаш ќе почне да паѓа надолу

Најпрво, тешко ќе ви биде да скокате кога лифтот е во слободен пад. Скокот би ја намалил брзината на вашиот пад, но и би ја зголемил јачината на ударот. Многу е тешко да предвидите на кој дел од телото ќе паднете и колку тешко можете да се повредите.

2. Не стојте исправено

Ова исто така не е добра идеја, затоа што тежина која е десет пати поголема од вашата ќе удри во земјата, па ова може да води кон сериозни повреди.

Корисни совети: Што да правите доколку падне лифтот во кој се наоѓате?

3. Најдобра позиција за да се прилагодите на ударот е да лежите на подот на лифтот

Кога ќе почувствувате дека лифтот паѓа, веднаш легнете на грб на подот на лифтот. Во оваа позиција силината на ударот ќе се рашири подеднакво низ целото ваше тело.

4. Доколку сте повеќе луѓе во лифтот и не можете да лежите, тогаш седнете на подот или чучнете

Во овој случај најдоброто нешто што можете да го направите е да седнете или да чучнете на подот. Во оваа позиција товарот на вашето тело ќе биде помал отколку ако стоите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар