Пакомак | Кафе пауза

Нова волонтерска еко-акција на Пивара Скопје: Пиварци и пријателите исчистија неколку километри од кејот на Вардар

Во најновата еко-акција волонтерите на Пивара Скопје исчистија неколку километри од кејот на реката Вардар во скопските општини Аеродром и Гази Баба.
Датум: 18 окт 2019
, Автор:

Со „3Д Екобус“ до подобра заштита на животната средина

Со проектот „3Д Екобус“ на Пакомак учениците преку забава, добро обработен материјал и точни информации формираат навики за секојдневно правилно однесување со амбалажниот отпад и заштитата на животната средина.
Датум: 21 мар 2017
, Автор:

Гуруто за нула отпад Беа Џонсон во Скопје: Како до една тегла ѓубре годишно?

На 20 март (понеделник), Беа Џонсон ќе одржи две бесплатни предавања во Скопје со цел да го доближи концептот „нула отпад“ до просечниот македонски потрошувач.
Датум: 16 мар 2017
, Автор:

Почнува Trash for art 2016! Пријавете се и освојте 30.000 денари!

Голем број уметници го јакнат своето уметничко јунаштво, барајќи инспирација во амбалажниот отпад што тие вешто го претвораат во дела на современата уметност.
Датум: 25 ное 2016
, Автор:

Пакомак го продолжува проектот „3Д Екобус“ со поддршка на УНДП и на Јапонската влада

Проектот има за цел да допре до свеста на младите за правилно селектирање на амбалажниот отпад и грижа за животната средина уште од најрана возраст.
Датум: 24 ное 2016
, Автор:

Викендов во Дојран „Саунд оф грин“ и „Д Фествал“ покажаа висока еколошка свест

Викендов во Дојран заврши музичкиот фестивал „Д Фестивал“ кој годинава на задоволство на сите присутни беше збогатен со музичката програма на веќе етаблираниот петти по ред фестивал „Саунд оф Грин“.
Датум: 20 јул 2016
, Автор:

Креирајте приказна од амбалажен отпад и освојте 30.000 денари!

Конкурсот на Пакомак, Trash for art 2015 како и секоја година е одлична прилика за еколошки ангажираните уметници и креативци, кои сакаат својата приказна да ја раскажат низ стари лименки, пластични и стаклени шишиња, тегли...
Датум: 24 ное 2015
, Автор:

Со заеднички сили на Пакомак и Шпаркасе Банка до заеднички придобивки за поздрава животна средина

Денес во спортскиот центар „Борис Трајковски“ беа доделени наградите за проектот „Рециклирање?! - КАЖИ ДА!“ кој веќе трета година по ред ги опфаќа основните училишта во Скопје.
Датум: 30 сеп 2015
, Автор:

Учениците во основните училишта имаат највисока еколошка свест

Tие ги разбираат предизвиците на денешното живеење и учат како да предизвикуваат најмало можно влијание на животната средина и на живиот свет.
Датум: 18 авг 2015
, Автор:

По четврти пат Sound of Green во организација на Пакомак

Во организација на Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување „Пакомак“ и продуцентската куќа „Пасворд продукција“ на 20 јуни во 20.00 часот во летниот клуб Хавана ќе се одржи четвртиот по ред „Sound of green“.
Датум: 05 јун 2015
, Автор:

Скопски Карпош исчистен и разубавен

По одличниот одѕив на граѓаните во акцијата за чистење на подрумите од средината на април, Пакомак и Тинекс маркетите овој пат одлучија да го активираат локалното население од Карпош 4 во акцијата „Пролетно чистење на подрумите“.
Датум: 27 мај 2015
, Автор:
12