лековити својства | Кафе пауза

Кои се лековитите својства на чајот од жалфија?

Дали знаевте дека листовите од жалфија се полни со антиоксиданси и имаат антивоспалителни својства?

Кои се лековитите својства на греаното вино?

Традицијата на пиење греано вино во есен и зима доаѓа од Северна Европа, а неговите лековитите својства можат да делуваат благотворно врз сите нас.

Зошто треба да почнете да пиете сода бикарбона?

Најверојатно, многумина од вас користат сода бикарбона за чистење на домот, но дали знаевте дека таа има многу лековити својства?

Кои се лековитите својства на маслото од кантарион?

Дали знаевте дека кантарионот е едно од најраспространетите лековити растенија?

5 причини зошто треба да го вклучите ѓумбирот во вашата секојдневна исхрана

Знаевте дека чајот од ѓумбир и лимон е одличен за превентива од настинки и грип?

Кои се лековитите својства на маслото од црн ким?

Благодарение на своите моќни активни супстанции, црниот ким е познат како многу моќен лек кој ги ублажува симптомите на многу здравствени проблеми.

Како да ги искористите лековитите својства на босилекот?

Многу луѓе не знаат за лековитите својства на босилекот, а кога ќе дознаат, се прашуваат како да ги искористат сите негови придобивки.

Кои се лековитите својства на лисјата од смоква?

Иако смоквите не се препорачуваат на дијабетирачи поради високото ниво на шеќер, листот од смоква е многу здрав и корисен за оваа група на луѓе, бидејќи помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Чудесен лек од природата: Ова растение лекува многу болести

Црниот слез е растение кое се користело во народната медицина уште од античко време. За лекување се користат листовите, цветовите и коренот на растението.

Цела Индија верува во нејзината делотворност: Еве при кои болести помага обичната провриена вода!

Тајната лежи во должината на варењето на водата, бидејќи во последната фаза се уништуваат сите штетни состојки.

24 здравствени придобивки од марихуаната

Иако бројни истражувања ги потврдуваат лековитите својства на ова растение, забраната за неговата употреба постои во многу држави.
12