Кои се лековитите својства на лисјата од смоква?

Кои се лековитите својства на лисјата од смоква?

Иако смоквите не се препорачуваат на дијабетирачи поради високото ниво на шеќер, листот од смоква е многу здрав и корисен за оваа група на луѓе, бидејќи помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта. Добрата вест е дека со консумирање на чај можете дури и да спречите дијабетес, бидејќи ќе ја зголемите чувствителноста на инсулин.

Лисјата од смоква особено се препорачуваат за заболувања поврзани со уринарниот и дигестивниот тракт. Нивната консумација помага во намалување на високиот крвен притисок и нивото на триглицериди во крвта, со што се обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови. Само дредено ниво на триглицериди е потребно за добро здравје, бидејќи вишокот во организмот значително го зголемува ризикот од дебелина и срцеви заболувања. Затоа листот од смоква помага да се намалата и регулираат.

Кои се лековити својства на лисјата од смоква?

1. Сушење на лисјата

На крајот на пролетта, летото или есента, земете ги здравите и цели лисја од дрвото и раширете ги на површината каде што ќе ги сушите. Сушете ги во сенка. Можете исто така да ги врзете и да ги закачите за да се сушат така. Знаете дека лисјата се суви кога ќе бидат ивиткани и ќе се распаднат под прстите кога ќе ги фатите. За побрзо да се исушат, можете да ги исечете малку пред да ги ставите да се сушат.

2. Чај од лисја од смоква

За здравствени цели, чајот од лист смоква се препорачува да се пие околу еден месец секој ден, а потоа да се паузира неколку недели, така што повторното консумирање да има подеднакво силен ефект на лекување.

3. Помош при дијабетес

Ставете 2 лажички суви лисја од смоква во чаша (200 мл) врела вода. Покријте и оставете да стои 10-15 минути. Потоа процедете. Пијте по една чаша од овој чај секое утро со појадок.

4. Помош при чир на желудник и афти во усната шуплина

Секој ден добро џвакајте 2 лисја од смоква и проголтајте. Покрај тоа што помага при чиреви, тоа ќе ви го освежи здивот и ќе ги ублажи непријатните рани од афти.

5. Помош при бронхитис

Сварете 3 лисја од смоква во вода со малку кафеав шеќер и испијте го чајот.

Покрај дијабетес, чиреви, рани од афти и бронхитис, чајот се препорачува за подобро здравје на срцето, намалување на крвниот притисок, а исто така помага и во лекувањето на рак и анемија.

Прочитајте и зошто смоквата е најлековитото овошје на светот?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар