заљубеност | Кафе пауза

Хороскопски знаци на кои им е најтешко да речат „те сакам“

Не може секој да ја изговори оваа реченица толку лесно, но секој сака да ја слушне, а погледнете на кои хороскопски знаци им е најтешко да речат „те сакам“.

5 психолошки знаци дека сте вљубени

За некои, љубовта претставува мирно патување, додека, пак, за други таа е исполнета со страст и интензитет.

За само 30 секунди: Навика со која ќе ја вратите заљубеноста од почетокот на љубовната врска

После почетниот занес, големата заљубеност и страст во врската, најчесто доаѓа до мало емотивно затишје. Оваа навика ќе ви помогне да го пребродите.

7 одлични начини за ТОЈ да биде заљубен во вас како и првиот ден

Дознајте која е тајната на паровите кои се во долгогодишна врска, а се однесуваат заљубено како и првиот ден.

Научно докажано: Љубовта на прв поглед навистина постои!

Сѐ уште нема конечен одговор што би ја разрешил оваа љубовна мистерија, но тоа не значи дека љубовта на прв поглед не е вистинска.

Постојат два вида љубовни зависности и најверојатно веќе сте доживеале една од нив!

Знаете какво е чувството кога сте вљубени. Но, зар тоа чувство не е слично на зависноста од дрога, со тоа што во овој случај саканиот или саканата се вашата дрога?

9 фасцинантни начини на кои ни се менува телото кога сме вљубени

Љубовта не ги активира само пеперутките во стомакот, туку таа делува подобро од апчињата против болка, го засладува вкусот на храната и го забавува ритамот на срцето.

Тест: Изберете го срцето што најмногу ви се допаѓа и откријте дали сте заљубени

Покрај сѐ, чувствата на љубовта може да се испомешаат и со допаѓање, страст и слични емоции...

Понекогаш љубовта не е доволна: 5 работи кои се неопходни за опстанокот на врската

Сетете се на вашите поранешни врски. Сигурно сте биле заљубени и иако сте се сакале со целото свое срце, нешто тргнало наопаку.

Која е првата работа што паметните девојки ја прават пред да се заљубат?

Заљубеноста може да ја направи паметната девојка многу глупава. Иако љубовта е возбудлива, таа знае да биде далеку од забавна.

Која е разликата помеѓу заљубувањето и љубењето?

Вистината е дека љубовта не е чувство. Да, постои емоционален аспект во неа, но таа е многу повеќе од обична емоција.

Ти се восхитувам, значи подобро те сакам!

Восхитот е комплексна емоција и не може да ја чувствуваме за задникот или за усните, т.е. можеме, но тоа не е восхитување, туку тоа е хормонско воодушевување.