25 ноември 2019 | Кафе пауза

Еко-пријателски и економични новогодишни подароци

Подароците се најдоброто нешто за време на новогодишните празници, oсобено оние кои се персонализирани и подарени од срце.

Може ли да ви се слоши ако јадете сирово тесто за колачиња?

Иако знаете дека не треба да го јадете, тешко е да му одолеете на сировото тесто за колачиња.

Пет чекори до безболно породување

Породување без болки? Да, и тоа е можно! Важно е само добро да се подготвите.

Звучи лудо, но ако го ставите вашиот џемпер во замрзнувачот на една ноќ, резултатот ќе ве воодушеви: Тоа го решава најголемиот зимски проблем!

Сезоната на џемпери е отворена, а сите сме се сретнале со најнезгодниот проблем поврзан со нив – нивното боцкање.

Што сè може да се види во очите?

Екхард Хес, пионер во студиите по пупилометрија, открил дека зениците го менуваат изгледот во зависност од општата состојба на поединецот.

Десерт за денес: Бабини профитероли

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусни профитероли кои за многу кратко време ќе ви станат омилен десерт.

Како правилно да ја негувате Т-зоната на лицето?

Иако секој вид кожа бара посебна нега, она што за многумина е заеднички проблем е Т-зоната на лицето која ги опфаќа челото, носот и брадата.

Дали палминото масло е здраво или штетно?

Погледнете ги состојките на пакувањето на шампонот, на пастата за заби или на путерот од кикирики и најверојатно ќе најдете палмино масло кое може да се крие под различни имиња.

Багет чантите се апсолутен моден хит оваа сезона

Последните две сезони старите трендови се враќаат во мода, па нема да ве изненади фактот што во мода се враќа и багет чантата која го достигна врвот на популарноста во серијата „Сексот и градот“.

Хороскопски знаци на кои им е најтешко да речат „те сакам“

Не може секој да ја изговори оваа реченица толку лесно, но секој сака да ја слушне, а погледнете на кои хороскопски знаци им е најтешко да речат „те сакам“.