Која е среќната боја на секој од хороскопските знаци?

Која е среќната боја на секој од хороскопските знаци?

Боите имаат големо влијание врз нашата енергија, па некои од нив можат да направат да блескаме. Тие можат да ни ја подигнат самодовербата, да ни го смират вишокот енергија и да ни ја зголемат силата.

Која е среќната боја на секој од хороскопските знаци?

Во продолжение дознајте која боја го истакнува најдоброто од вас според вашиот хороскопски знак.

Овен – Црвена

Црвената боја ја истакнува душата на Овните и ги поттикнува нивната страст, иницијатива и енергија. Оваа боја на возбуда, ја поттикнува активната природа кај Овните, како и желбата за живот. Црвеното бара внимание, а Овенот е знак кој не сака да биде игнориран. Па, не е чудно што планетата на Овните (Марс) се нарекува „Црвена планета“. Со што повеќе нијанси на црвено Овните ќе се опкружат, толку поголема ќе им биде енергијата.

Бик – Зелена

Зелената боја го зголемува духот на Биковите и ја подобрува нивната врска со природата. Исто како зелените пасишта на кои пасат биковите, зелената боја се поврзува со растот и напредокот на овој хороскопски знак. Во пролет, кога се појавува зеленилото, врската на природата и Биковите се зајакнува.

Близнаци – Жолта

Инспиративната жолта боја го крева духот на Близнаците и ја поттикнува нивната љубопитност и мудрост. Оваа живописна боја сјае преку возбудливата и немирна природа на Близнаците. Имитирајќи го топлото сонце, жолтата боја ги осветлува и ги развеселува сите околу неа. Бидејќи е боја на умот и интелектот, таа ги зголемува менталната моќ и фокусот кај Близнаците.

Рак – Бела и сребрена

Овие бои ги поврзуваат Раковите со нивната интуиција и им даваат појасен поглед. Исто како што се светлата сребрена површина на водата или светлиот сјај на месечината, сребрената и белата боја се бои на интуицијата и чистотата. Тие ја зголемуваат чувствителноста и разбирањето кај Раковите, овозможувајќи им длабоко чувство на љубов.

Лав – Златна

Златната боја влијае позитивно на топлите срца на Лавовите, зголемувајќи им го позитивниот дух. Оваа боја со кралски сјај отсекогаш била боја на моќта и престижот. Не е ни чудно што Лавовите како кралеви на џунглата се привлечени од оваа возвишена боја. Златната боја им го овозможува потребното влијание на Лавовите и ја поддржува нивната дарежлива природа, како и оптимистичкиот поглед кон животот.

Девица – Зелена и кафеава

Овие бои им помагаат на Девиците да останат со двете нозе на земјата и да се фокусираат на напредокот. Кафеава боја претставува стабилност и го поттикнува стабилниот и методичен пристап кон животот кои го имаат Девиците. Зелената боја, која е боја на растот, им ја зголемува желбата за подобрување на Девиците.

Вага – Розова и сина

Овие бои им помагаат на Вагите да си ги отворат срцата и го омекнуваат нивното присуство. Бледите нијанси на овие бои им носат смирувачки и допадливи ноти на личностите родени во овој знак. Тие симболизираат ладно и лесно ветре, при што сината боја ја зголемува јасноста и рамнотежата, додека розовата ја поттикнува љубовната страна кај Вагите.

Скорпија – Црна

Темната и мистериозна црна боја им помага на Скорпиите да останат љубопитни и фокусирани. Црната боја претставува длабочина, која им ја зголемува желбата за талкање под површината на енергичните Скорпии, и им влијае да преиспитуваат сѐ во животот. Во западната култура, црната боја е поврзана со раѓањето и смртта и се смета дека оваа боја ја зголемува моќта за трансформација кај Скорпиите.

Стрелец – Виолетова

Бојата на духовноста и свеста ги поттикнува Стрелците да се свртат кон својата физичка страна, посветеноста и отвореноста. Како боја на изобилство, виолетовата им ја зголемува природната среќа и позитивната природа на Стрелците, како и нивната желба за потрага по нови хоризонти.

Јарец – Кафеава и сива

Земјената боја, како и сивата им помагаат на Јарците да го пронајдат најпрактичниот пат во нивниот живот. Овие силни природни бои ја зголемуваат солидарноста, самодовербата и традиционалноста кај Стрелците. Како екстремна комбинација од црна и бела, сивата боја ја поттикнува конзервативната природа на Јарците, како и нивниот сериозен пристап кон животот. Кафеавата боја која претставува стабилност, може многу да влијае врз одлучноста на Јарците кои се стремат кон своите цели во животот.

Водолија – Сина

Оваа смирувачка боја им помага на Водолиите да ја балансираат нивната енергија. Исто како и небото и водата со кои Водолиите се поврзани, сината боја претставува широчина и овозможува непрекинат тек на идеи, разговори и експерименти. Интересен податок: Планетата на Водолиите – Уран, е исто така сина.

Риби – Светлозелена

Како боја на животот, светлозелената боја претставува обнова и инспирација, која ја поттикнува позитивната енергија на Рибите по која се познати, како и поврзувањето со нивната свест.

Дознајте повеќе и кои 5 хороскопски знаци се емотивни вампири.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар