14 јануари 2015 | Кафе пауза

Запознајте ја Хуанита, таа има 10 месеци и 20 килограми

Бебето Хуанита е старо само 10 месеци, но има килограми колку што е нормално за едно петгодишно дете. Поради ова постои ризик таа да заболи од разни болести.
Датум: 14 јан 2015
, Автор:

Овие 5 работи никако не смеете да ѝ ги правите на својата кожа

Ако сакате да избегнете вашата кожа да изгледа изморено и постаро, немојте да ги првите овие грешки.

7 парчиња облека инспирирани од стилот на Одри Хепберн

Овие парчиња облека одговараат на сите жени, без разлика каков тип градба имаат. Славната глумица овој стил го прославила низ многу легендарни филмови.

Кучиња на кои не им е јасно колку се големи

Огромните домашни миленичиња се исто толку нежни во душата како и помалите од својот вид.

10 видови шефови со кои никој не би сакал да работи

Сите имаат шеф, на еден или друг начин, дури и оние кои самите се шефови. Доколку токму вие сте шеф кој нема свој надреден, тогаш ве молиме да не продолжите со читање.

Што всушност му прави марихуаната на мозокот?

Неврологот Џошуа Гоуин ги собрал сите релевантни студии на едно место. Потоа направил преглед и на краткотрајните и на долготрајните ефекти врз мозокот.

24 нешта кои никогаш не се случуваат во реалниот живот

Погледнете ги наредниве 24 нешта кои никогаш не се случуваат во реалниот живот и кои сигурно ви се и повеќе од познати...

Мајмунска работа: Погледнете како еден човек останал без својот појадок

Судејќи според она што се случува на оваа снимка, мајмуните изгледа не ѝ придаваат многу значење на Дарвиновата теорија и воопшто не се грижат за фактот што нивниот далечен роднина, човекот, е многу поинтелигентен.

Си го има истетовирано пола лице, но никогаш не би забележале

За жртвите на несреќи со горење, единствената полоша работа од самата повреда се лузните кои остануваат. Но, оваа неверојатна медицинска тату технологија им дава нова надеж на ваквите жртви.
Датум: 14 јан 2015
, Автор:

Што ни вели невронауката за љубовта?

Постои едно многу познато прашање од Ајнштајн, „Како некогаш би можеле да објасниме со јазикот на хемијата и физиката нешто толку важно како биолошкиот феномен – љубов на прв поглед?“

3 паметни одговори на 3 глупави прашања од интервјуата за работа

Прашањата кои најчесто се поставуваат на интервјуата за работа се глупави и нормален човек никогаш не би ги дал одговорите кои работодавците сакаат да ги чујат за да бидат воодушевени.
12