факултет | Кафе пауза

12 промени што не треба да ви е страв да ги направите оваа академска година

Ќе се соочите со секакви искуства додека сте на факултет. Тоа е навистина важен дел од вашиот живот, па очекувано е да сакате да направите и некои промени пред да го започнете ова патување.

Прирачник за бруцоши: Што да очекувате од животот со цимер?

Ако сте навикнати да живеете сами во собата, можеби ќе треба малку да се прилагодите на студентскиот живот.

Водич за интроверти: Како да ги преживеете студентските денови?

Без разлика кои сте, тргнувањето на факултет за секого може да биде навистина страшно.

Како да се справите со анксиозноста пред испит?

Научивте како никогаш досега, стигнавте на факултет порано, не спиевте целата недела, но барем сте подготвени. И покрај ова, зад вашиот самоуверен изглед, вие всушност тонете...

5 работи од средношколските денови кои ќе му недостигаат на секој бруцош

Пред да го потрошите остатокот од летото во фантазирање за студентските денови, уживајте уште малку во работите кои ги имате.

На кој факултет најчесто се запишуваат психопатите?

Неодамнешните истражувања спроведени на Универзитетот Орхус во Данска се обиделе да откријат кои предмети ги учат психопатите на факултет.

5 начини да останете блиски со пријателите од факултет иако сите сте тргнале по свој пат

Она што започнало со „Здраво“ прераснало во нераскинливо пријателство и ве ужасува помислата на тоа дека можеби нема повеќе да се дружите.

Изборот на факултетот може да открие многу за вашиот љубовен стил

Сте размислиле ли некогаш зошто сте го одбрале токму тој факултет?

Зошто треба да ги следите соништата наместо дипломата?

Постои општо верување дека никој не може да успее во животот доколку не дипломира.

Животот продолжува понатаму: 5 работи кои никој не ви ги кажал за животот после факултетот

Честопати не сме емоционално подготвени за „живот после дипломата“.!

Цитати за сите апсолвенти кои ќе ве потсетат дека можете да го промените светот

Дозволете им на емоциите да ве преплават пред да тргнете кон вашата возбудлива и светла иднина.

Дипломирав, и сега што? 5 работи кои треба да ги запаметите доколку оваа помисла ве ужаснува

Во вас владеат измешани емоции на возбуда, страв, неизвесност и збунетост. Тешко е да останете прибрани, но земете воздух и обидете се максимално да ги искористите последните денови од вашиот студентски живот.