кожа | Кафе пауза

Како вашата кожа да биде помлада и посјајна за само 4 седмици?

Овој план ќе ви ги обезбеди потребните насоки како да направите вашата кожа да изгледа помлада и да ви помогне да ја постигнете целта. Но, важно е да бидете доследни.

10 секојдневни навики што ја уништуваат вашата кожата

Иако вашиот изглед е донекаде генетски, она што е фасцинантно е дека 90% од тоа како кожата старее зависи од вас и од вашата рутина за нега на кожата.

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да се туширате без сапун?

Миењето на вашето тело од глава до пети со сапун може да направи повеќе штета отколку корист за вашето здравје и за вашиот изглед.

Како да ја затегнете кожата на стомакот по слабеењето или породувањето?

Жените кои вежбаат најмалку 2,5 часа неделно за време на бременоста имаат поголеми шанси побрзо да ја вратат својата тежина по породувањето.

7 работи што може да предизвикаат темни дамки

Кога станува збор за проблемите со кожата, еден од најчестите проблеми се темните дамки. Постојат многу работи што може да ги предизвикаат, од изложување на сонце до генетика.

11 намирници што треба да ги избегнувате ако сакате мазна кожа без брчки

Некои од вашите омилени здрави и брзи закуски, како што се смудито и сувото овошје, всушност можат да ѝ наштетат на кожата и да го забрзаат процесот на стареење.

Начини на негување на кожата во 2021 година

Сè повеќе луѓе поминуваат многу време пред компјутер и бараат совети како да се грижат за кожата и за телото дома.

10-те најчести проблеми со кожата и како да ги решите

Дали ве вознемируваат малите брчки, темните дамки на лицето или акните долж линијата на косата? Во продолжение ќе најдете едноставни и ефикасни решенија.

Што ќе се случи ако претерате со употребата на овие 8 природни состојки во вашата рутина за убавина?

Природната козметика е во тренд, но мора да бидете претпазливи кога ќе ги додадете овие природни состојки во вашата рутина за убавина.

Што може да ѝ се случи на вашата кожа ако го миете лицето само еднаш на ден?

Селма Хајек вели дека по квалитетниот сон, вашата кожа има совршен pH-баланс и треба само да го исплакнете лицето и да нанесете малку крем.

Како да го избегнете ефектот на испукана пудра на кожата?

Магичните својства на пудрата ги покриваат сите несовршености на вашето лице и ја извлекуваат вашата убавина во преден план.

Одличен начин за чистење на сите видови кожен мебел

Кожениот мебел е вредна инвестиција. Ако сакате тој мебел да продолжи да изгледа луксузно, треба да се грижите за него.