6 места во куќата каде што е најдобро да ги скриете парите

6 места во куќата каде што е најдобро да ги скриете парите

На многу луѓе им изгледа како подобра опција да ги чуваат парите дома отколку во банка, но сепак се плашат дека во случај на кражба, би можеле да останат без својата заштеда. За да се избегне ова, парите не треба да се чуваат на очигледни места како што се фиоки, плакари или уште полошо, во посебен паричник во плакарот. Скријте ги парите на овие 6 места затоа што никој не би ги барал таму.

6 места во куќата каде што е најдобро да ги скриете парите

1. Аквариум со риби

Превиткајте ги банкнотите и ставете ги во мала стаклена тегла, добро затворете ја и скријте ги во некој украс што го имате во аквариумот. Ако успеете да ги наместите, можете да ги скриете и во филтерот за вода.

2. Батериска ламба

Отстранете ги батериите и ставете ги парите на нивното место. Или уште подобро – покријте ја ламбата со лепило, така што ќе изгледа како да е разлабавена во тој дел, па сте ја прицврстите со леплива лента.

3. Детски играчки

Ако имате деца и многу играчки, ова е одличен избор. Во спротивно, сомнителната играчка ќе го привлече вниманието на крадците. Најдобар избор се музичките плишани играчки – ако крадецот ја допре играчката, ќе се вклучи звукот и ќе го исплаши веднаш и нема да може да го слушне шушкањето на банкнотите.

4. Куќа за кучиња

Ретко кој крадец би се сетил да провери дали има пари во куќата за кучиња. Само проверете дали парите се добро спакувани и заштитени, а потоа покријте ги со земја.

5. Стари патики

Тешко дека некој ќе погледне во пар дотраени, валкани патики, особено ако имате многу пара чевли.

6. Топче волна и конец

Преклопената банкнота можете многу лесно да ја ставите во топка волна, а ретко кој ќе бара таму. Направете го местото колку што е можно помалку сомнително – додадете конци, ножици, игли за плетење и сл.

Прочитајте што вашиот однос кон парите говори за вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар