Рецепт за денес: Плескавици од тиквички и сланина

Рецепт за денес: Плескавици од тиквички и сланина

Ако ви требаат нови идеи за ручек, ова е вистинскиот рецепт за вас.

Рецепт за денес: Плескавици од тиквички и сланина

Потребни состојки:

  • 2 тиквички
  • сол
  • бибер
  • 2 јајца
  • 50 грама сланина
  • млад кромид
  • 120 грама брашно
  • 10 грама прашок за печиво
  • кисела павлака

Начин на подготовка:

Изрендајте ги тиквичките. Посолете ги и оставете ги 20 минути за да пуштат вода. Исцедете ги и ставете ги во друг сад.

Изматете ги јајцата и додајте ги во тиквичките, а потоа додајте ги ситно сечканиот кромид, сланината и брашното.

Додајте бибер и прашок за печиво, измешајте ги сите состојки, пржете ги во маст сè додека не добијат златно-кафеава боја.

Откако ќе бидат готови, нанесете кисела павлака и посипете со малку млад кромид.

Погледнете како да направите вегетаријански бургери од киноа и спанаќ.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар