зачин | Кафе пауза

Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Се консумира свеж или сушен, најчесто се користи како додаток на супи, чорби и салати, а со својот изглед потсетува на магдонос.

Овој зачин ги „убива“ сите лоши бактерии во храната

За зачинување на храната се користат само лушпите, а сјајните црни зрна се фрлаат затоа што имаат горчлив вкус и текстура налик на песок што може да го уништи вкусот на храната.

Мелениот црвен пипер прави чуда во нашето тело: Еве 7 причини зошто треба да го јадете што е можно почесто

Сите сметаме дека станува збор за обичен зачин, но се покажало дека тој е и неверојатно здрав.

Внесете го овој зачин во исхраната и гледајте како здравјето ви се подобрува, а килограмите заминуваат

Се добива од вулкански области на Пакистан и Индија, а се користи во индиската кујна како зачин, кој ѝ дава специфичен вкус на храната.

Како босилекот да остане свеж подолго и за што да го употребувате?

Вкусен во тестенини и врз пица, босилекот им дава посебен вкус на безброј јадења.

Додавајте го овој зачин во вашиот јогурт секојдневно и ќе се изненадите од резултатите

Кимот е зачин што го има речиси во секоја кујна и најчесто се користи за разубавување на пецивата и за збогатување на вкусните домашни јадења.

Една лажица од овој зачин на ден ќе ви помогне да ги стопите килограмите

Одлична вест за сите оние кои после божиќните трпези се борат со брзо наталожени вишок килограми.
Датум: 08 јан 2015
, Автор:

Како поинаку да ги употребите калапите за мраз?

Калапите за мраз можат да ви се најдат во кујната и тоа на најразлични начини. Како?