Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Коријандерот е ароматично растение распространето низ целиот свет. Се консумира свеж или сушен, најчесто се користи како додаток на супи, чорби и салати, а со својот изглед потсетува на магдонос.

Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Коријандерот е богат со растителни влакна, калциум, магнезиум, манган, железо, есенцијални масла, витамин Ц, како и фитонутриенти. Благодарение на сето тоа, не е изненадување што носи етикета на суперхерој меѓу зачините, а во продолжение ќе прочитате како коријандерот го подобрува вашето здравје.

Чудотворен е за кожата

Благодарение на есенцијалните масла, коријандерот ги отстранува отоците, а бидејќи има антиинфламаторни својства, помага во борбата против акни, мозолчиња и осип на кожата. Исто така, ова растение е ефикасно во лекувањето егзема, габични инфекции на кожата и помага при сувост на кожата.

Го намалува нивото на холестерол во крвта

Благодарение на состојките како што се линолеинска, олеинска и стеаринска киселина, ова ароматично растение го намалува нивото на холестерол во крвта, а во исто време го поддржува производството на добриот холестерол кој се бори против сериозни болести.

Ги ублажува симптомите на дијареја

Есенцијалните масла од коријандерот, како што се борнеол и линалол, ги ублажуваат симптомите на дијареја, враќајќи ја функцијата на дигестивните органи во рамнотежа. Исто така, коријандерот се користи за намалување на гадењето, проблемите со стомакот и повраќањето.

Го регулира крвниот притисок

Истражувањата покажаа дека ова растение ја отстранува тензијата во крвните садови и со тоа го регулира крвниот притисок. Благодарение на тоа, се намалува ризикот од срцев и мозочен удар.

Заштита од салмонела

Салмонелозата е многу опасна болест предизвикана од бактерии од родот Салмонела. Коријандерот има невообичаено голема количина диоденал, природна состојка која е двојно помоќна од антибиотикот кој се бори против салмонелата.

Поздрави коски

Бидејќи е богато со калциум, ова растение ги одржува вашите коски здрави и го намалува ризикот од остеопороза.

Прочитајте кој зачин ги „убива“ сите лоши бактерии во храната.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар