десерт | Кафе пауза

Велигденска торта: Лесна за подготовка, без печење

Многу вкусна торта идеална за празнични пригоди.

Рецепт за колач што ќе ви помогне да ослабите

Веднаш ќе посакате да го запишете рецептот и да го пробате овој колач.

Француска пита: Најлесен рецепт за чоколадна фантазија што се топи во устата

Француската пита нема никаква врска со Франција, туку тоа е американски изум од 1950-тите кој настанал за време на еден натпревар.

Совршен викенд десерт: „Пијан“ пудинг од чоколадо

Викендот е наменет за уживање и не сакаме да се заморуваме со комплицирани рецепти, а овој лесен рецепт сигурно ќе сакате да го приготвите веднаш.

Вкусни бомбици кои ќе ги воодушеват сите чокохоличари

Овој рецепт е идеален за сите чокохоличари и за зимските вечери во кои секогаш ни е потребно затоплување со чоколаден третман.

Чоколадни банани што секој може да ги направи дома

Чоколадото и бананата се совршен пар. Кога ќе додадете вкус на кикиритки, ќе добиете опасно добра комбинација што потсетува на здрава верзија на популарното чоколадо Сникерс.

Пита со сирење: Еден од оние рецепти што се добредојдени на секоја трпеза

Оваа пита ја сака речиси секој и секој има свој стар рецепт на кој му верува и на кој му се враќа кога копнее по вакви десерти.

Неодолив шведски десерт што мора да го пробате

Се служи во периодот помеѓу Божиќ и Велигден и е препознатлив за сите нордиски земји.

Рецепт за тирамису торта од палачинки

Тортите од палачинки се идеален десерт кога не сакате да ја вклучите рерната.