Супер летно освежување: Рецепт за сладолед торта со бобинки

Супер летно освежување: Рецепт за сладолед торта со бобинки

Денес ви споделуваме рецепт за сладолед торта со бобинки, совршен летен десерт за освежување за време на топлите денови. Овошјето можете да го изберете по ваш вкус, а покрај него ви се потребни само уште две состојки: сладолед од ванила и колачи.

Супер летно освежување: Рецепт за сладолед торта со бобинки

Потребни состојки:

  • 2 килограми сладолед од ванила
  • 200 грама дигестивни колачи со чоколадо
  • 250 грама бобинки по избор + за украсување на тортата

Начин на подготовка:

Нанесете пластична фолија врз основата и страните на кружниот калап со пластична фолија. Издробете ги бисквитите и додадете ја смесата во претходно растопениот дел од сладоледот. Префрлете ја смесата во калап за печење и оставете го сладоледот неколку часа во замрзнувач.

Отстранете дел од сладоледот да омекне, па измешајте го со овошјето. Рамномерно распоредете го сладоледот врз калапот и покријте го со пластична фолија, па вратете го во замрзнувач. Пред послужување извадете ја пластичната фолија и префрлете ја тортата во чинија за сервирање и украсете ја со овошје. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за сладолед без шеќер, јајца и млеко.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар