13 април 2020 | Кафе пауза

Тоа е чудо од растение и лесно може да се одгледува: Еве зошто е добро да одгледувате чуваркуќа!

Нашите баби правеле чаеви, тинктури, креми, масти и сирупи од ова лековито растение.

Дали има вистина? Пилотите се родени во март, професорите во септември, а астролозите во декември

Ако веруваме во податоците од истражувањето спроведено од научници од Универзитетот Оксфорд, месецот во кој сме родени одредува со што ќе се занимаваме во животот.

Колач од лимон и бадем без брашно: Сочен и мек десерт кој е совршено изненадување за целото семејство!

Овој колач ќе ве воодушеви уште од првиот залак со својот интензивно ароматичен вкус.

Овие мачиња и кученца истражуваат огромен аквариум и веројатно овие фотографии се она што ни треба во ова тешко време

Во момент кога луѓето се во социјална изолација Авкариумот во Џорџија дозволи друг вид посетители.

Мачор научил да си ги четка забите и има своја четка за заби

Значи, ако не дозволат да им ги миете забите, можете да заборавите на нивната орална хигиена во нивните наредните 8 животи.

Уметник од Калифорнија прави колачиња што личат на (не)секојдневни предмети

Овие колачиња се ремек-дела на кулинарската уметност кои копираат секакви работи за кои никогаш не би помислиле дека ќе ги јадете, како парфеми, чевли, чорапи, па дури и фустаните на познатите.

34 начини како вистинската дама се разликува од обичната девојка

Вистинските дами ги знаат правила за добро однесување кои им овозможуваат да се чувствуваат сигурно во која било група луѓе и успеваат да избегнат многу незгодни ситуации.

Загатка: Дали можете да го пронајдете велигденското јајце за помалку од две минути?

За разлика од претходните години, оваа година ќе го славиме Велигден во нашите домови, па собирањето велигденски јајца можете да го направите преку Интернет.

Како да бидете средени додека сте во карантин: 6 фризури со кои ќе ја скриете мрсната коса

Средувањето на мрсната коса може да биде предизвик, а сега, кога имате онлајн-состаноци и видеоповици, брзите фризури се добредојдени.

Како да го претворите малиот балкон во идилична пролетна оаза?

Овие совети ќе ви помогнат да го средите балконот, да го претворите во своја мала оаза на среќата, да го искористите максимумот од вашиот мал балкон и да го направите визуелно поголем.

Црвениот крст го проширува обемот на своите активности како одговор на пандемијата од Ковид-19

Финансиските средства за реализација на овие активности на Црвениот крст се обезбедени од Фондацијата на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје.
Датум: 13 апр 2020
, Автор:

Вработените во „Гранд кафе“ ја одржуваат насмевката на лицата на потрошувачите

Голем број луѓе т.н. „тивки херои“ кои работат во дистрибуција и производство, незабележливо, но постојано, ни носат среќа и насмевки, овозможувајќи ни да ги одржиме нашите омилени навики.
Датум: 13 апр 2020
, Автор: