9 правила за среќно семејство кои всушност не фунционираат

Кога ќе се венчате, ќе почнете да слушате безброј совети и идеи за некои правила кои би требало да го направат вашето семејство среќно: Што да правите, како и кога да го правите тоа и што никако не смеете да направите.

(10)9-pravila-za-srekjno-semejstvo-koi-vsushnost-ne-rabotat-kafepauza.mk

Но, можеби е подобро само да ги игнорирате сите овие правила и да не почнувате премногу да анализирате. Погледнете неколку „закони“ за среќно семејство кои можете да ги прекршите.

1. Немојте никогаш да го лажете партнерот

(1)10-pravila-za-srekjno-semejstvo-koi-vsushnost-ne-rabotat-kafepauza.mk

Верувајте дека луѓето кои ви го кажуваат ова, не го следат правилото. Секој лаже – тоа е вистината. Премолчувањето на некои работи е исто така лажење. Само замислете колку нервози ќе избегнете ако не ги спомнувате сите ситници и детали кои се непотребни.

2. Бидете ранлива жена за вашиот силен маж

(2)10-pravila-za-srekjno-semejstvo-koi-vsushnost-ne-rabotat-kafepauza.mk

Нагонот постојано да се однесувате како „слаба жена“ кон вашиот партнер може да се претвори во детинесто однесување. Запомнете, вие се венчавте со вашиот партнер како две еднакви индивидуи. Немојте да се претворите во разгалено дете, бидете свои.

3. Немојте да го користите сексот како начин на смирување

(3)10-pravila-za-srekjno-semejstvo-koi-vsushnost-ne-rabotat-kafepauza.mk

Можеби долго ќе си бидете налутени, но можете да се смирите на кој било начин што ви одговара. Конфликтите во секоја врска може да се појават од никаде, а ова е одличен начин да ги отстраните тие ситници. Немојте да се преправате дека ова не го решава проблемот!

4. Слободното време поминувајте го заедно

(4)10-pravila-za-srekjno-semejstvo-koi-vsushnost-ne-rabotat-kafepauza.mk

Ако сакате да се одморите еден од друг, направете го тоа. Се разбира дека поминувањето време заедно е важно, но треба да го правите тоа само кога навистина сакате. Во овој случај квалитетот е поважен од квантитетот.

Продолжува на следната страница…

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар