16 чудни холивудски трикови за убавина од минатото

Кога станува збор за убавината, малку периоди може да се споредат со гламурот на стариот Холивуд. Но, за да го постигнат тој гламур, жените применувале интересни, а понекогаш и многу чудни трикови за убавина. Сепак, за 50 години можеби девојките ќе се чудат и за нашите совети и трикови.

1. Рита Хејворт користела електролиза за поголемо чело

(1)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Во 1940-тите воопшто не било чудно за актерките да отстранат дел од косата над челото. Големото чело било вистински симбол за убавина.

2. Елизабет Тејлор го бричела лицето

(2)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Наводно, Елизабет го бричела лицето и за ексфолијација, но и за нејзината шминка да се нанесува порамномерно.

3. Џоан Крафорд постојано џвакала гума за да ја зацврсти вилицата

(3)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Џоан верувала дека „вежбањето“ на мускулите на лицето ќе ѝ помогне да има остра велица.

4. Џуди Гарланд била на диета од кафе, пилешка супа и 80 цигари

(4)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Кога 16-годишната Џуди ја добила улогата на Дороти од Волшебникот од Оз (The Wizard of Oz), продукциската куќа инсистирала да ја држи оваа диета.

5. Марлин Дитрих користела хируршка лента за лифтинг на лицето

(5)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Наместо да прави операција, Марлин ја затегнувала кожата на лицето со хируршка лента. Лентата ја криела под нејзината коса.

6. Марлин ставала и златна прашина на нејзините перики

(6)16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Таа го правела ова биејќи верувала дека вака нејзината коса изгледа многу поубаво на екранот. Не заборавајте дека златото воопшто не било евтино во 1940-тите.

7. Грета Гарбо користела вазелин за шминкање

(7_16-chudni-holivudski-trikovi-za-ubavina-od-minatoto-kafepauza.mk

Пред да ја нанесе сенката за очи, Грета нанесувала тенок слој вазелин на очните капаци. Исто така го мешала вазелинот со туш за очи за посјаен изглед.

8. Лента на челото против муртење

(8)tape on your forehead to stop you from frowning.

Токму така, ставете лента помеѓу вашите веѓи и ќе го спречите муртењето.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар