ум | Кафе пауза

На кој начин патувањето влијае врз умот и душата?

Патувањето е вистински лек за монотонијата и депресијата!

Како да го ослободите умот од негативни мисли и грижи?

Ако во последно време ве прогонуваат грижи и негативни мисли кои не исчезнуваат, без разлика што правите или колку напорно се обидувате да се ослободите од нив, еве неколку совети како да не дозволите тие да ви влијаат.
3 ајурведски техники за балансирање на умот и телото
off

3 ајурведски техники за балансирање на умот и телото

Како да останеме во рамнотежа за време на промената на годишните времиња?

7 секојдневни потсетници за посреќен живот

За да ја пронајдете среќата треба да се фокусирате на тоа со какви мисли го храните умот бидејќи тие можат да имаат големо влијание врз вашето секојдневие. Се надеваме дека овие потсетници ќе ви помогнат во животот.

Научниците откриле дека чувството на благодарност го подобрува менталното здравје

Чувството на благодарност е корисно за умот исто толку колку што и вежбањето е корисно за телото.

Смирете ги умот и телото: 30-минутен тренинг за истегнување и релаксирање

Се чувствувате напнато? Движењето на вашето тело може да ви помогне да се чувствувате подобро.

22 стручни совети за зајакнување и воздигнување на умот

Одржувањето здрава состојба на умот треба да ви биде континуирана секојдневна практика ако сакате да се чувствувате добро и психички и физички.

5 начини да се ослободите од негативните мисли

Негативните мисли кои им дозволуваме да го контролираат нашиот ум, можат целосно да го променат нашиот начин на размислување, а на крај, и нашиот живот.

Совети за самодоверба: Како да уживате во себе и во сопственото тело?

Секој од нас посакува да биде среќен, да се сака себеси и да ужива во сопственото тело.

9 загатки што ќе ги подобрат вашите мисловни способности

Обидете се да ги решите следниве загатки што ќе ви ја подобрат концентрацијата и ќе ви го избистрат умот...

Одберете ја сликата што најмногу ве привлекува и откријте каква е состојбата на вашиот ум

Ако сакате да дознаете нешто повеќе за состојбата на вашиот ум, одберете една од следниве слики.

Според научниците, умот не е ограничен со мозокот

Дали некогаш сте запрашале што всушност е умот? Ако се запрашате навистина е тешко да го дефинирате тој концепт. Дали умот е центарот и столбот на вашето битие?