крвен притисок | Кафе пауза

Хипертензијата на е болест, таа е карактер: Еве како се живее со неа!

Хипертензијата е само начин на реагирање на кризи, одговор на напнатост. И ако го промените вашиот животен стил, симптомите ќе исчезнат!

Имате висок притисок? Кои вежби можат да ви помогнат, а кои треба да ги избегнувате?

Управувањето со стресот е од многу значајно влијание доколку имате висок крвен притисок.

Дали знаевте дека и нискиот крвен притисок може да биде опасен?

Нискиот крвен притисок може да биде знак за сериозни проблеми, посебно кај постарите луѓе.

9 природни начини за намалување на високиот крвен притисок

Со помош на овие совети вашиот крвен притисок ќе се врати во нормала.

3 броеви кои откриваат дека сте здрави и во добра форма

За да ги држиме работите под контрола и да бидеме што поздрави, треба да внимаваме на овие три основни броеви.

Дали знаете како правилно да го мерите вашиот крвен притисок?

Зголемениот крвен притисок, хипертензијата, е болест на модерното време, а сѐ повеќе се поврзува со стресот, недостатокот на сон, дебелината, солената храна, одредени лекови, пушењето и зголемената консумација на алкохол.

Науката само што докажа дека мозокот не функционира исто кај мажите и кај жените

Многу често слушаме дека „Мажите се од Марс, а жените од Венера“ и навистина има голем број физички разлики кои постојат меѓу двата пола.

Што сѐ треба да знаете за нискиот крвен притисок и неговото регулирање?

Ако често сте уморни, ви недостасува енергија и ви се врти во главата, тогаш веројатно имате хипотензија или низок крвен притисок.

Како да го решите проблемот со нискиот крвен притисок на природен начин?

Погледнете со која храна можете да го регулирате крвниот притисок доколку патите од хипотензија.

Кои се предностите на секојдневните прошетки?

Правете редовни прошетки за да си обезбедите здрав и квалитетен живот.

10 причини зошто вашите прсти се секогаш ладни

Ако прстите секогаш ви се ладни, дури и во простории со повисоки температури, тоа може да биде знак за нешто друго.