Имате проблем со високиот крвен притисок? Овој природен сок од само 4 состојки е најдобриот лек!

Имате проблем со високиот крвен притисок? Овој природен сок од само 4 состојки е најдобриот лек!

Заборавете на целото друго овошје и побарајте го спасот во боровинките! Според резултатите од неодамнешната студија објавена во списанието „Academy of Nutrition and Dietetics“, доволно е само неколку недели да консумирате боровинки и вашиот крвен притисок ќе се намали за 5%, додека пак ширењето на крвните садови ќе се зголеми за 69%! Причината најверојатно се крие во флавоноидите, антиоксиданси што го спречуваат или намалуваат воспалението. Имајќи го ова на ум, пробајте го следниов рецепт и подгответе се да бидете воодушевени!

Потребни состојки:
  • 100 грама смрзнати боровинки
  • 1 голема банана, исечкана на крукчиња
  • 230 милилитри обезмастен јогурт
  • 100 грама млад спанаќ
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и матете додека не добиете густа течност! Овој рецепт е за две послужувања.

Совршено смуди: Кое овошје треба да го употребувате, а кое да го избегнувате?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар