Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

На 22-ри февруари 1918-та година, се родило здраво момче по име Роберт Вадлоу. Нo сепак, никој не можел ни да претпостави дека ова нормално момче ќе биде највисокиот човек во светот.

Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

Неверојатниот раст на Роберт бил напојуван од преактивна хипофизна жлезда. Ова предизвикало неверојатно брзо растење веднаш по неговото раѓање.

Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

На 5-годишна возраст тој носел облека наменета за 17-годишници, бидејќи бил висок 1,63 метри. 3 години подоцна, го надраснал татко му и бил висок 187 центиметри и тежел 90 килограми.

Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

Без сомнение, Роберт бил неверојатно дете, а неговите родители се обиделе да му го направат животот што е можно понормален.

Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

Не му било лесно да учествува во нормални активности бидејќи било потребно да се направат прилагодувања.

Неверојатна ретка снимка од највисокиот човек на светот

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар