Древни верувања на нашите стари: Децата родени во текот на зимата треба да ги носат овие прекрасни имиња!

Ви откриваме неколку имиња кои во нашите краишта засекогаш ќе бидат врзани за зимата.

10 имиња на кучиња кои носат среќа

Погледнете за кои имиња се верува дека носат среќа, па инспирирајте се да искористите некое од нив за вашиот следен миленик.

Кои се најпопуларните родителски трендови во 2016 година?

Можеби сте мајка која е запознаена со најновите трендови во модата и во културата или пак, сте татко кој до најмала ситница се разбира во технологијата?

Зошто Париз е градот на љубовта? Приказните кои се кријат зад прекарите на светските метрополи

Откријте го потеклото на карактеристичните прекари на светските метрополи.

Трик за помнење имиња: Зајакнете ја меморијата за само 5 секунди

Благодарение на оваа лесна техника за помнење, имињата ќе можат засекогаш да останат врежани во вашата меморија.

8 интересни изрази кои совршено опишуваат 8 однесувања

Науката постојано изненадува нели? Од разните откритија, па сè до имињата кои им ги доделува, постојано се соочуваме со нови идеи и интересни факти.

Какво е значењето на имињата на Дизниевите принцези?

Благодарение на Џек, млад 21-годишен блогер од Австралија кој е голем фан на цртаните на Дизни имаме можност да дознаеме што значат имињата на принцезите од овие филмови.

Изненадувачките вистински имиња на славните личности

За една анонимна талентирана или неталентирана личност да стане славна, понекогаш е неопходно да си го смени името за да биде подобро прифатена од пребирливата публика полна со предрасуди.

Лесен трик со кој никогаш повеќе нема да ги заборавате имињата на луѓето

Луѓето сакаат да бидат запомнети. Доколку долго време разговарате со некој, а подоцна го заборавите неговото име, тој многу ќе се навреди. Еве еден трик како во иднина никогаш да не ги заборавате имињата на луѓето.
Датум: 05 авг 2014
, Автор:

Машки и женски имиња од македонско и црковно потекло

Ако имате среќа, вашиот кум ќе ви го препушти задоволството да си изберете име вам, а доколку пак сте кум од кого се очекуваат добри предлози за новороденче, оваа листа ќе ви биде од помош.
Датум: 22 мај 2014
, Автор:

Мали девојчиња трансформирани во најголемите женски имиња во историјата

„Поради нив можеме“ е проект со цел да се истакнат имињата на жените низ историјата кои овозможиле подобри услови за идните генерации.
Датум: 16 апр 2014
, Автор:

Чудните имиња на децата на славните

Некои од славните личности сметаат дека сè им е дозволено, па дури и да ги „казнат“ своите деца од раѓање да носат некои навистина уникатни и чудни имиња. A, некои навистина претерале.
12