здравствени придобивки | Кафе пауза

Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Се консумира свеж или сушен, најчесто се користи како додаток на супи, чорби и салати, а со својот изглед потсетува на магдонос.

Што ќе се случи со вашето тело ако секое утро додавате јаворов сируп во вашиот појадок?

Овој популарен засладувач има толку многу придобивки за здравјето и за убавината, што стана еден вид вистинско течно злато.

Што ќе се случи ако јадете мед и сусам секој ден?

Придобивките од медот им се добро познати на сите, а сусамот е растение кое се користи во исхраната многу долго време.

Што може да се случи со вашето тело ако почнете да спиете без перница?

Знаеме дека може да ви биде тешко да се разделите од вашата омилена перница, но спиењето без неа има многу здравствени придобивки.

Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Есенцијалното масло од овој здрав корен може да се купи во која било подобро снабдена продавница, но може да се направи и дома од само две состојки - ѓумбир и маслиново масло.

Зошто е добро да јадете мешунки?

Мешунките се извор на скроб и протеини. Тие содржат 20-40% протеини - двојно повеќе од житарките. Исто така, вреди да се спомене присуството на растителни влакна.

Кои се здравствените придобивки од карфиолот?

Карфиолот е полн со хранливи материи, минерали и витамини вклучувајќи рибофлавин, ниацин и витамин Ц. Богат е и со антиоксиданти благодарение на витаминот Ц и со каротеноиди.

Ликер од мушмули: Го прочистува црниот дроб, ги регулира холестеролот и варењето на храната

Мушмулите се полни со витамин Ц и го зајакнуваат имунитетот и со тоа ве штитат од сезонските настинки. Ако веќе сте настинале, тие ќе ви помогнат во борбата против кашлицата.

8 начини на кои ќесичките чај може да ви бидат од корист во секојдневниот живот

Сите знаеме дека пиењето различни видови чај има многубројни здравствени придобивки. Но, она што повеќето луѓе не го знаат е дека ќесичките чај може да ви помогнат во неколку итни ситуации.

6 начини на кои ролерот за лице може да ја трансформира вашата кожа

Оваа мала алатка нуди многу здравствени придобивки и може да биде една од тајните на беспрекорната кожа. Прочитајте каква корист има кожата од ролерот за лице.

Го отстранува вишокот вода од организмот, лечи кожни болести: Ова е најлековитото растение!

Ова чудесно растение го зајакнува организмот, го забрзува заздравувањето на длабоките рани, го зајакнува кардиоваскуларниот систем и го намалува високиот крвен притисок.

Зошто смоквата е најлековитото овошје на светот?

Смоквата со право се нарекува рајско овошје на Медитеранот. Нејзините лековити делови се плодот, млечниот сок, листот и кората од дрвото.