здравствени придобивки | Кафе пауза

Вода од рози: Сојузник во третманите за разубавување и подмладување

Дали знаевте дека водата од рози има многу благотворни ефекти врз кожата?

4 здравствени придобивки од секојдневното консумирање агаве сируп

Го користите ли агаве сирупот во вашата секојдневна исхрана?

10 здравствени придобивки од сокот од моркови

Прочитајте зошто сокот од моркови треба да биде присутен во вашата секојдневна исхрана.

Здравствените придобивки од етеричното масло од лаванда

Знаевте дека ова масло со векови е столб на ароматерапијата и хербалната медицина благодарение на неговите антиинфламаторни, антифугални, антибактериски, антисептични и ублажувачки својства?

Дали сокот од алое вера навистина прави чуда за вашиот организам?

Ќе се согласите дека алое вера е чудесна билка кога станува збор за нашето здравје.

Што е нутритивен квасец и како може да се користи во исхраната?

Истражувањата покажале дека нутритивниот квасец содржи многубројни здравствени придобивки и затоа се одлучивме да ви споделиме дел од нив.

Здравствените придобивки од секојдневното консумирање Ерл Греј

Покрај преубавата арома, здравствените придобивки на чајот Ерл Греј се причина плус овој чај да стане дел од вашите дневни ритуали на уживање.

Третмани на акните со масло од сусам кои се навистина ефикасни

Покрај благотворните ефекти врз косата, сусамовото масло е добро и за лекување акни.

12 здравствени придобивки од лукот што не смеете да ги занемарите

Во период кога е од особена важност да се грижиме за нашиот имунитет, би било добро да се потсетиме на здравствените придобивки од лукот.

Зошто коријандерот е суперхерој меѓу растенијата?

Се консумира свеж или сушен, најчесто се користи како додаток на супи, чорби и салати, а со својот изглед потсетува на магдонос.

Што ќе се случи со вашето тело ако секое утро додавате јаворов сируп во вашиот појадок?

Овој популарен засладувач има толку многу придобивки за здравјето и за убавината, што стана еден вид вистинско течно злато.

Што ќе се случи ако јадете мед и сусам секој ден?

Придобивките од медот им се добро познати на сите, а сусамот е растение кое се користи во исхраната многу долго време.