Како ќе ни влијае сезоната на знакот Овен од 20 март до 20 април?

Како ќе ни влијае сезоната на знакот Овен од 20 март до 20 април?

На 20 март, Сонцето ќе се префрли во знакот Овен каде што ќе остане до 19 април кога ќе влезе во знакот Бик. Овој настан ја означува промената на годишните времиња, како и почетокот на астролошката нова година.

Како ќе ни влијае сезоната на знакот Овен од 20 март до 20 април?

Владеењето на Овенот ќе донесе неверојатно смели, живи и свежи енергии кои ќе направат да се чувствуваме како да се отвора сосема нов свет пред нас.

Ова е моќно време за обновување, нови почетоци, свежа енергија и промена на нашата перспектива. Најсилно влијание ќе почувствуваат луѓето родени во знаците Овен, Стрелец и Лав.

Нè очекува и моќното затемнување на Сонцето на 19-ти април.
Ова затемнување на Сонцето ќе донесе нови можности и нова енергија, па овој период ќе биде еден од најповолните што ќе ги доживееме во текот на оваа година.

Овнот е првиот знак на Зодијакот, оној кој го започнува хороскопскиот круг и е познат како лидер, импулсивен, бестрашен, цврст спасител кој секогаш има начин да ги решава проблемите и ја поттикнува секоја иницијатива.

Кога се чувствуваме сами во нашите борби, енергијата на Овенот ни помага да се избориме, да знаеме дека иако понекогаш мораме да одиме сами, имаме моќ и сила да го направиме тоа. Ако се соочувате со таква ситуација во вашиот живот во моментов, или ако нешто во вашиот живот треба да се промени, сезоната на Овенот е фантастично време да се активирате и да ги остварите работите.

Овенот е силен, огнен знак, така што ова е добро време за сите нас да размислиме како да искористиме дел од таа енергија во сопствениот живот. Размислете каде треба да ја преземете контролата врз вашиот живот и како можете да се засилите и да тргнете на патот до местото каде што сакате да бидете.

Наместо да чекаме други луѓе или да чекаме можности, сезоната на Овенот ни нуди енергија која ни овозможува да ја вратиме нашата моќ и да знаеме дека секогаш го имаме она што е потребно за да го најдеме нашиот пат.

Понекогаш животот нè става во ситуации кога никој освен нас самите не може да нè спаси. Понекогаш мораме да ги преземеме работите во свои раце и да станеме херој на нашата сопствена приказна. Ако се чувствувате изгубено или несигурно, енергијата на Овенот ќе ви ја даде потребната енергија за да преземете акција.

Сезоната на Овенот е секогаш фантастично време за нови почетоци и преземање акција; сега ќе можеме да ги видиме работите од поширока перспектива, да преземеме креативни ризици и да ја искористиме нашата интуиција или духовно знаење за полесно да донесеме одлуки.

Енергијата на Овенот е исто така моќна за манифестирање на нашите желби, па така, благодарение на оваа енергија ќе се чувствуваме повеќе инспирирани или ќе откриеме дека имаме храброст да ги преземеме активностите што ни се потребни за да ги оствариме работите.

Доволно е да размислиме што ни е потребно за да ја зголемиме нашата самодоверба, каде треба да попуштиме и каде треба да одржуваме контрола и да водиме.

Добро искористете го овој период и бидете херој на вашиот живот!

Откако прочитавте за сезоната на знакот Овен, можеби ќе сакате да го прочитате и месечниот хороскоп за март 2023 година.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар