16 јули 2020 | Кафе пауза

Што е подобро за забите на Вашето дете: Доење или формула?

Доењето и формулата покажале позитивни ефекти врз развојот на новороденчињата, но кој тип исхрана резултира со помал ризик од појава и развој на кариес и создавање дефекти на емајлот на забите?
Датум: 16 јул 2020
, Автор:

10 начини како да се заштитите себеси ако живеете со родител или сопруг алкохоличар

Справувањето со родител или сопруг алкохоличар е многу тешко. Но, за среќа, постојат неколку начини како да се справите со овој проблем без да ги изгубите вашиот мир и чувството за самопочит.

Истражување: Луѓето кои одат побрзо имаат помал ризик од инфекција

Луѓето кои одат побрзо имаат помал ризик од развој на потежок облик на ковид-19, според истражувањето на британскиот „Биобанк“, регистар што го следи здравјето на испитаниците.

Ненадминливи цитати од познатиот психолог Ирвин Јалом: Целата мудрост на животот се наоѓа во овие зборови

Ирвин Јалом е познат американски психотерапевт, а во продолжение ќе прочитате неколку цитати од неговите познати дела што ќе ве погодат директно во центарот на душата.

Кој хороскопски знак е бестрашен?

Кога ќе се спомне зборот „бестрашен“, автоматски помислувате на личност која не се плаши од ништо, но тоа не е најточната дефиниција.

Ѕирнете во најубавите паркови и градини ширум светот

Од Норвешка до Шри Ланка, секоја држава може да се пофали со неколку магични паркови и градини за сечиј вкус.

3 причини зошто не треба да носите стегач за коса околу вашиот зглоб

Можеби сте слушнале дека носењето стегач за коса околу вашиот зглоб може да биде лошо за вашето здравје, но сигурно не сте обрнале многу внимание на тоа.

Рецепт за палачинки од тиквички со сланина и павлака

Тиквичките се одлична летна храна без разлика како ќе ги подготвите. Но, дали имате пробано палачинки од тиквички со полнеж од сланина и павлака?

Запознајте го кучето Му: Јазовичар со тело на Далматинец

На прв поглед изгледа дека ова кученце носи далматински костим, но всушност тоа е неговото вистинско крзно.