Планината Таранаки во Нов Зеланд

Планината Таранаки во Нов Зеланд

Таранаки е планина сместена во северниот остров на Нов Зеланд и всушност претставува активен вулкан. Тој е познат и под името Егмонт, а е висок 2.518 метри. Таранаки е доста млад вулкан чија активност е забележана пред 135.000 години. Тој се наоѓа во центарот на Националниот Парк Егмонт. Интересно и карактеристично за него е циркуларниот распоред на вегетацијата околу него и прецизно обликуваниот вулкански конус.


Посетителите можат да ја искусат убавината на оваа планина преку сноубординг и скијање на ски-центарот Мангануи. Најблискиот град е Њу Плимут каде обично престојуваат туристите. Поради сличноста која ја има со врвот Фиџи во Јапонија, Таранаки била алтернативна локација при снимањето на филмот „Последниот Самурај“.Планината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов ЗеландПланината Таранаки во Нов Зеланд
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар