31 август 2018 | Кафе пауза

Кафе и лубеница – совршеното летно кофеинско освежување

Радостите на летото се доловени во овој слатко-леден пијалак

Цитати од легендарниот Леонардо ДиКаприо кои ќе ве придвижат напред

„За да се приклучите на тој 1%, морате да го правите она што 99% не го прават.“ - Лео

Момче прави генијални фотографии со суперхерои

Вајр Хон создава забавни сцени со хероите од Марвел и DC користејќи го само неговиот телефон.

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Во деновите пред да постојат камерите, модните трендови им биле претставувани на луѓето преку илустрации.

Филм: Мрачни умови (The Darkest Minds)

По застрашувачка чума што убива 90% од децата под 18 години, оние што преживуваат добиваат неверојатни моќи и способности

Како да му помогнете на вашето дете ако е жртва на малтретирање?

Смртта на 9-годишниот Џамел Мајлс кој се убил поради хомофобично малтретирање го потресе светот.

8 важни тестови за здравјето коишто можете да ги направите и дома

Некои луѓе ги избегнуваат превентивните медицински прегледи или бидејќи немаат време, или поради стравот од доктори.

Агенциите за патување откриваат: Во кои држави се исплати услугата „ол инклузив“, а во кои не?

Кога одбирате помеѓу бројните понуди од туристичките агенции, во глава ви се вртат многу прашања.

Забавни портрети од летачки кучиња

Џулија Кристе е германски фотограф чија специјализација е фотографирање домашни миленици.

100 начини да постигнете успех во сè што правите во животот

„Ние сме она што постојано го повторуваме. Тоа значи дека извонредноста не се случува како резултат на делување, туку како резултат на навика.“ – Аристотел

8 неверојатни нешта кои докажуваат дека нашето тело е најелаборативниот систем во светот

Нашето тело има разни системи што нè штитат, ни овозможуваат одредени способности и ни помагаат да преживееме во опасни ситуации.
12