Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Во деновите пред да постојат камерите, модните трендови им биле претставувани на луѓето преку илустрации. Некој собрал колекција од овие прекрасни цртежи и ги документирал промените на западната мода од 1784-та до 1970-та година. На илустрациите се прикажани доминантните трендови од секоја година и ги рефлектираат социоекономски услови на повисоките класи од општеството. Почнувајќи со големи фустани со обрач на дното кои целосно ги криеле нозете, полека се движеме кон 19-тиот век, кога фустаните се значително помали пред повторно да се зголемат. Шапката била дел од изгледот на жените до 1950-тите, а потоа им го отстапила местото на здолништата, и на крај на панталоните. Која ера ви е омилена?

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Илустрации кои покажуваат како се менувала женската облека од 1784-та до 1970-та година

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар