23 август 2018 | Кафе пауза

10 раси на кучиња кои се идеални за различен тип личности

Изберете куче кое ви одговара на вашиот карактер, темперамент, слободно време и услови за чување.
Датум: 23 авг 2018
, Автор:

Врската помеѓу менталното здравје и начинот на исхрана

За луѓето кои страдаат од ментални нарушувања, храната може да има и негативно и позитивно значење.

10 неверојатни откритија за древните автори и книги

Неодамнешните откритија вклучуваат книги што убиваат, библиски приказни со различни краеви и некои од најголемите измами во трговијата со артефакти.

Најведриот хороскопски знак кој размислува најбрзо од сите

Овие луѓе се како ветар – одат насекаде, гледаат сè и постојано откриваат нешто ново.

Кардиолозите препорачуваат: Најдобриот алкохолен пијалак против стрес

Кардиолозите тврдат дека редовното, но умерено консумирање на црвено вино може да биде превентива против кардиоваскуларните болести, па дури и против некои видови рак.

Шаманите веруваат дека менталните болести се нешто сосема поразлично од она што мислиме

Шаманот Малидома Патрис Соме од Западна Африка има поинакво мислење за менталните болести за разлика од луѓето во западниот свет.

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Без разлика што правите и колку напорно вежбате, изгледа како да не можете да се ослободите од тврдоглавите масни наслаги.

Сликарка ги претставува емоционалните моменти во родителството

Кара Вестерн е млада мајка, која поголемиот дел од времето го минува со нејзиниот мал син, па токму тоа ја инспирирало да ги создаде овие слатки илустрации.

Овој фотограф ги изненадува луѓето ширум светот со позадината на неговите фотографии

Неговата фотосериja, т.н. „LUGARxPHOTO“ (место и фотографија) ја прикажува реалната сцена на којашто ги прави фотографиите, пред таа да биде сосема изменета и дотерана во Фотошоп.

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за каков што сите сонуваме

Запознајте ја Лора Џејн Кларк, талентирана архитектка чиишто визија и решителност ѝ помогнале да претвори напуштен подземен јавен тоалет, во дом каков што отсекогаш фантазирала да создаде.