8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Без разлика што правите и колку напорно вежбате, изгледа како да не можете да се ослободите од тврдоглавите масни наслаги. Ако се согласувате со ова, не сте единствени. Милиони луѓе се обидуваат да ослабат, но без успех. Верувале или не, дури 600 милиони возрасни и 100 милиони деца во светот се дебели. Во продолжение погледнете кои се најчестите грешки што ве спречуваат да го добиете вашето тело од соништата.

1. Сите калории ги третирате еднакво

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Не се сите калории исти. Не е исто да изедете 100 калории од зеленчук и 100 калории од сладолед, тие ќе имаат различен ефект на телото. Ако сакате да слабеете, важно е да земете предвид колку инсулин ослободува телото во зависност од видот на калории што ги внесувате. Кога телото ослободува премногу инсулин во текот на денот, не само што го спречува слабеењето, туку го тера телото да ја складира енергијата како масно ткиво. Видовите калории што најмногу го зголемуваат нивото на инсулин се оние од јаглехидратите во форма на едноставен шеќер. Па ако сакате да јадете јаглехидрати, држете се до оние здравите и до храна што се вари побавно. Заедно со јаглехидратите, и протеините можат да го зголемат нивото на инсулин, особено оние од млечните производи.

2. Не се фокусирате на вистинската телесна маса

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Ако го намалувате бројот калории и правите кардио вежби, а тврдоглавото сало сè уште е во вас, можеби е време да се фокусирате на вистинската телесна маса, односно тежината на телото без масните наслаги. Зголемувањето на оваа маса го буди вашиот метаболизам. Исто така, има влијание на разни хормони во телото како инсулин, лептин и грелин. Овие хормони комуницираат со вашите клетки и му кажуваат дали е време да го складираат салото или да се ослободат од него.

3. Верувате дека јадењето повеќе помали оброци ќе ви помогне во слабеењето

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Постои начин на исхрана познат како постење кој е одличен за согорување масни наслаги. Постењето повеќе го намалува нивото на инсулин за разлика од другите диети. Тоа го тера телото да ја користи енергијата од клетките, вклучувајќи ги и оние на масните наслаги. Наместо да имате неколку оброци од 400 калории во текот на денот, подобро е да имате еден оброк од 1.600 калории на крајот од денот.

4. Верувате дека вежбањето кардио е единствениот начин да се ослободите од масните наслаги

8 грешки што не ви дозволуваат побрзо да ги согорите масните наслаги

Бидејќи кардио вежбите не се интересни колку другите, луѓето сметаат дека тоа е единствениот начин за слабеење. Но бидејќи може да биде навистина здодевно, повеќето луѓе целосно се откажуваат. Добрите вести се дека постојат други начини да ги согорите масните наслаги без да минувате часови на лентата за трчање. Најдобриот начин да ги почувствувате ефектите на кардио вежбите е да ги комбинирате со вежби со тежина. Вашиот тренер може да ви помогне да направите програма за вежбање дизајнирана само за вашите потреби.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар