11 април 2017 | Кафе пауза

Орхидеи: 6 правила со кои чувствителните убавици (конечно) ќе процветаат

Бидејќи орхидејата му овозможува голема доза префинетост на просторот во кој се наоѓа, вреди да ги знаете овие мали трикови за нејзино одржување.

10 лоши навики кои ви ја цедат енергијата и како да се откажете од нив

Ви претставуваме 10 навики што ви ја цедат енергијата и решенија, предложени од Далај Лама, за секоја од нив.

Науката открива: Луѓето со добра смисла за хумор умираат порано од останатите

Според неодамнешното истражување објавено во Меѓународното списание за кардиологија, колку сте посмешни и позабавни, толку поголема е веројатноста дека ќе го изгубите животот порано.

Како полната месечина влијае на нашата потсвест?

Бројни истражувања биле спроведувани за да се утврди влијанието на месечина врз луѓето. Во секое од нив било откриено дека месечината има различни влијанија на човекот...

10 начини на кои браќата и сестрите ве прават посреќни, поздрави и подобри личности

Секако дека постојат моменти кога се карате и не можете да се поднесете едни со други, но науката докажала дека браќата и сестрите со себе носат голем број здравствени придобивки.

7-годишно девојче со алопеција блесна на училиште со нејзината луда „фризура“ и покрај сериозната болест

На денот на лудите фризури, Даниела смислила оригинално решение за ќерка ѝ да не ја пропушти забавата.

13 морничави теории за универзумот што ќе ве држат будни навечер

Иако живееме во него, постојат премногу работи кои не ни се познати за нашиот универзум...

10 работи што сингл луѓето можат да ги научат од Адам и Ева

Дали станува збор за љубовна приказна или само за библиска сказна чија цел е да ги одреди улогите на мажите и жените за наредните илјадници години?

7 тајни на луѓето кои изгледаат помладо отколку што навистина се

Ако некогаш сте се запрашале како некои луѓе изгледаат многу помладо отколку што се, еве некои од нивните тајни кои можете да ги искористите за да создадете ваша „фонтана на младоста“.
12