26 февруари 2015 | Кафе пауза

Социјална анксиозност: Дали премногу се грижите за тоа што другите мислат за вас?

Социјалната анксиозност, која се нарекува и социјална фобија, е психолошко нарушување кое прави личноста да чувствува нерационален страв од разни ситуации кои вклучуваат контакт со други луѓе.

ТВ серија: Бекстром (Backstrom)

Тој можеби е мизантроп, но тоа воопшто не го спречува брилијантно да ги решава убиствата...

Моќта на чиа семето: Дава блескав изглед на кожата и фасцинантно чувство

Каква моќ се крие во ова минијатурно семе со јаткаст вкус, кое исто го нарекуваме и „супер храна“? Дали навистина ја подобрува состојбата на кожата?
Датум: 26 фев 2015
, Автор:

Карл Густав Јунг за животот, психологијата и постоењето

Јунг го посветил својот живот на истражување на човековиот ум, па токму затоа може многу да се научи од неговото творештво. Овие цитати го докажуваат тоа.

22 пара славни личности за кои не би претпоставиле дека се на иста возраст

Шминката, пластичната хирургија или пак начинот на живот и генетиката прават овие 22 пара славни личности да изгледаат како да има поголема или помала разлика во возраста меѓу нив, иако тие припаѓаат на иста генерација.

Секој може да развие вештини. Дали вие знаете како?

Вештините и нивото на нивно усовршување нè прави сите нас луѓето различни и помалку или повеќе успешни во животот, приватно или професионално.
Датум: 26 фев 2015
, Автор:

13 нешта кои ќе ги разберат само оние кои имаат помала сестра

Ништо не може да ја надмине поврзаноста која постои помеѓу две сестри.

4 начини да ги дисциплинирате децата без да ги казнувате

Кога родителите мислат на дисциплинирање на своите деца, тоа си го преведуваат во казнување. Но, казнувањето си има своја цена.

Колачиња со срце составено од виножито

Овие колачиња не само што се вкусни, туку и изгледаат неодоливо...

28 хигиенски навики благодарение на кои секогаш ќе мирисате убаво

Само туширањето не е доволно. Може да се бањате редовно, но пак да произведувате некои лоши мириси. Следете ги овие совети за да го избегнете тоа.

3 совети за да изгледате елегантно без да потрошите многу пари

Елеганцијата е поим со кој секоја жена би сакала да се опише. Честопати се поврзува со трошење многу пари. Затоа ви откриваме 3 совети кои ќе го побијат овој мит.

Направете сами: Миризлив ѓердан

Ѓерданите се дел од накитот кои скоро секоја жена сака постојано да ги има на себе, па токму затоа откријте како да направите миризлив ѓердан за оние денови кога не сакате да ставите парфем.
12