Колачиња со срце составено од виножито

Овие колачиња не само што се вкусни, туку и изгледаат неодоливо

Колачиња со срце составено од виножито

Потребни состојки:
  • 170 грама путер, несолен
  • 155 грама шеќер во прав
  • Прстофат сол
  • 1 лажичка ванила
  • 3 жолчки од јајце
  • 310 грама брашно
  • 6 различни бои за храна
  • 1 жолчка со 1 лажичка вода
  • трошки во боја

Колачиња со срце составено од виножито Колачиња со срце составено од виножито Колачиња со срце составено од виножитоКолачиња со срце составено од виножито

Начин на подготовка:

Стопете го путерот на оган и потоа додадете му го шеќерот во прав. Мешајте сè додека не се соединат. Додадете ги солта и ванилата и повторно промешајте. Следни се жолчките, кои исто така треба да ги промешате при додавањето и потоа ви останува уште брашното. Мешајте сè додека не се соединат сите состојки. Добиеното тесто прво треба да се подели на 3 делови, па потоа 2/3 од него на 6, а за останатиот процес погледнете го ова видео кое детално ќе ви ја објасни постапката.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар