Карл Густав Јунг за животот, психологијата и постоењето

Карл Густав Јунг бил роден во Швајцарија и е познат како еден од најголемите психијатари и психотерапевти во историјата. Тој ја основал аналитичката психологија која имала огромно влијание врз развојот на оваа наука. И покрај тоа што Јунг му се восхитувал на Фројд, тој никогаш не се согласил со неговата теорија и затоа решил да не тргне по стапките на својот ментор. Јунг го посветил својот живот на истражување на човековиот ум, па токму затоа може многу да се научи од неговото творештво. Овие цитати го докажуваат тоа.

Карл Густав Јунг за животот, психологијата и постоењето


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар